Guz olbrzymiokomórkowy - łagodny nowotwór kości
Guz olbrzymiokomórkowy to nowotwór kości. Jest zazwyczaj łagodny - zaledwie 5 do 10 procent przypadków to zmiany złośliwe. Guz olbrzymiokomórkowy, jeśli nawet czasem daje wznowy czy przerzuty, to rokowania są dobre. Jakie są objawy guza olbrzymiokomórkowego i jak przebiega jego leczenie?
Spis treści
- Guz olbrzymiokomórkowy: objawy
- Rozpoznanie guza olbrzymiokomórkowego
- Leczenie guza olbrzymiokomórkowego i rokowania
Guz olbrzymiokomórkowy rozwija się u młodych ludzi między 20 a 40 rokiem życia, częściej dotyka kobiety. Jest bogato unaczyniony i ma barwę ciemnobrązową, w badaniu widać martwicę i zmiany o charakterze torbieli.
Objawy guza olbrzymiokomórkowego często mylone są z objawami zapalenia stawów.
Większość przypadków rozwija się w nasadach kości długich, głównie w dalszej części kości udowej, bliższej piszczeli, bliższej kości ramiennej lub dalszej promieniowej.
Guz olbrzymiokomórkowy: objawy
Charakterystyczne objawy guza olbrzymiokomórkowego to ból w miejscu, gdzie się pojawiła zmiana, wyraźne pogrubienie kończyny, a czasem nawet patologiczne złamania kości. Ból nasila się przede wszystkim podczas aktywności fizycznej. Kolejne objawy to:
- obrzęk w okolicach występowania guza
- powiększenia się kości, na których pojawił się guz
- zmiany w okolicy stawów, które można zaobserwować przy pomocy badania rentgenowskiego
Rozpoznanie guza olbrzymiokomórkowego
- w pierwszej kolejności wykonuje się badanie rentgenowskie, które ukazuje tkankę kostną częściowo przepuszczalną dla promieniowania
- magnetyczny rezonans jądrowy, który pozwala określić zmiany w tkance kostnej i szpiku
- tomografia komputerowa jest przydatna przy planowaniu leczenia operacyjnego, zazwyczaj w połączeniu z badaniem rentgenowskim.
- badanie cytopatologiczne materiału pobranego przez biopsję cienkoigłową - w obrazie mikroskopowym widać owalne lub okrągłe komórki jednojądrowe (właściwe komórki nowotworowe) oraz wielojądrzaste komórki olbrzymie
Leczenie guza olbrzymiokomórkowego i rokowania
Leczenie bazuje przede wszystkim na operacji chirurgicznej - postać łagodną i aktywną guza należy usunąć i wypełnić ubytki kości cementem kostnym.
Nawroty choroby pojawiają się nawet w połowie przypadków w ciągu 2 lat po operacji, bez względu na stopień zaawansowania guza. Leczy się je ponownym usunięciem ogniska guza.
Leczenie postaci agresywnej polega na radykalnym usunięciu guza, alloplastyce tkanek lub przeszczepach. Jeżeli kości są doszczętnie zniszczone zazwyczaj stosuje się amputację i protezy. Jeżeli guza nie można leczyć operacyjnie, stosuje się radioterapię, która może jednak doprowadzić do zezłośliwienia się guza.
Guz olbrzymiokomórkowy zazwyczaj nie jest złośliwy, ale może zezłośliwieć - po usunięciu operacyjnym guza mogą się pojawić wznowienia miejscowe, czasami przerzuty do płuc.