Gruczolak wielopostaciowy – łagodny guz mieszany ślinianki przyusznej
Gruczolak wielopostaciowy to inaczej guz mieszany, łagodny nowotwór zbudowany z komórek nabłonkowych. Jest to najczęstszy guz ślinianek i najczęściej występuje w śliniance przyusznej. Jakie są przyczyny powstania tego nowotworu łagodnego? Jak przebiega leczenie gruczolaka wielopostaciowego i jakie są rokowania?
Gruczolak wielopostaciowy (polymporphous adenoma, tumor mixtus) może też umiejscowić się w gruczołach ślinowych jamy ustnej, warg, zatok szczękowych, a także w obrębie gruczołów łzowych. Występuje częściej u kobiet.
Gruczolak wielopostaciowy - objawy
Gruczolak wielopostaciowy rośnie dość wolno, nie jest bolesny dlatego często bardzo trudno go wykryć.
Gruczolak wielopostaciowy ślinianki może osiągnąć rozmiar głowy człowieka.
Charakterystycznym objawem gruczolaka jest bezbolesne obrzmienie w kącie żuchwy oraz wyczuwalna palcami guzowata zmiana.
Jak się wykrywa gruczolak?
Podstawową metodą diagnostyczną jest biopsja aspiracyjna cieńkoigłowa (BAC) wykonywana pod kontrolą USG. W badaniu klinicznym guz ten jest elastyczno-twardy, kulisty, najczęściej o gładkiej powierzchni.
Leczenie przez całkowite wycięcie guza
W gruczolakach ślinianki przyusznej konieczne jest powierzchowne lub zewnątrz torebkowe usunięcie guza. W gruczolaku wielopostaciowym ślinianki podżuchwowej przeprowadza się całkowite usunięcie ślinianki, natomiast w gruczolakach wielopostaciowych wywodzących się z małych gruczołów ślinowych – stosuje się wycięcie gruczołu z marginesem tkanek zdrowych.
Porady eksperta