Gruczolak wątrobowokomórkowy - łagodny nowotwór wątroby

2015-03-24 9:39

Gruczolak wątrobowokomórkowy to łagodny nowotwór wątroby. Może jednak ulec zezłośliwieniu (przemianie w raka), choć zdarza się to dość rzadko. Powinny o tym wiedzieć zwłaszcza kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny oraz mężczyźni stosujący sterydy anaboliczne, gdyż to u nich znaczenie częściej występuje ten typ nowotworu. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaka wątrobowokomórkowego? Jak przebiega leczenie?

Gruczolak wątrobowokomórkowy - łagodny nowotwór wątroby
Autor: Thinkstockphotos.com Gruczolak wątrobowokomórkowy to łagodny nowotwór wątroby. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaka wątrobowokomórkowego? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

  1. Gruczolak wątrobowokomórkowy - przyczyny
  2. Gruczolak wątrobowokomórkowy - objawy
  3. Gruczolak wątrobowokomórkowy - diagnoza
  4. Gruczolak wątrobowokomórkowy - leczenie

Gruczolak wątrobowokomórkowy, inaczej gruczolak wątroby, to łagodny nowotwór wątroby, zbudowany z hepatocytów (czyli komórek wątroby). Najczęściej spotyka się pojedynczego guza, jednak może dojść do rozwoju także gruczolaków mnogich. Jeśli jest ich więcej niż 10, mówi się o gruczolakowatości wątroby.

Gruczolak wątrobowokomórkowy to - obok ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby i naczyniaka wątroby - najczęstszy niezłośliwy guz tego narządu.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - przyczyny

Przyczyny rozwoju gruczolaka watrobowokomórkowego nie są znane, jednak zauważono, że znacznie częściej występuje on u kobiet, które przed długi okres przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny.

Im wyższa dawka estrogenów, tym większe ryzyko rozwoju gruczolaka wątrobowokomórkowego

Wykazano naukowo, że ryzyko rozwoju gruczolaka wątrobowokomórkowego w tej grupie kobiet rośnie 30-40 razy w stosunku do kobiet, które nie zażywają hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym nie bez znaczenia jest także wiek - nowotwór najczęściej diagnozuje się u kobiet w wieku 15-45 lat.

Z kolei u mężczyzn czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu jest stosowanie sterydów anabolicznych. Z obserwacji lekarzy wynika, że gruczolaki wątrobowokomórkowe występują także u chorych na cukrzycę.

Gruczolak wątrobowokomórkowy - objawy

Gruczolak wątroby zwykle nie daje żadnych objawów lub nie są one charakterystyczne. Czasem jednak chory może się skarżyć na:

  • dyskomfort w prawym podżebrzu. Ból brzucha w prawej, górnej części brzucha może się pojawić, jeśli guz jest dużych rozmiarów
  • wyczuwalne jest zgrubienie, guz pod łukiem żebrowym (rzadko)

WARTO WIEDZIEĆ >> Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

    Może również dojść do krwawienia do jamy otrzewnej, będącego skutkiem pęknięcia guza, czemu również towarzyszą dolegliwości bólowe.

    Ważne

    Kobiety, u których zdiagnozowano gruczolaka wątroby, muszą odstawić tabletki antykoncepcyjne. Nie mogą ich stosować nawet po operacyjnym usunięciu zmiany.

    Gruczolak wątrobowokomórkowy - diagnoza

    W przypadku podejrzenia gruczolaka wątrobowokomórkowego wykonuje się USG jamy brzusznej. Jednak nowotwór zwykle jest rozpoznawany przez przypadek, podczas ultrasonografii wykonywanej z innych przyczyn. Pomocniczo lekarz może zlecić badania, takie jak tomografia komputerowa z kontrastem, rezonans magnetyczny z kontrastem, scyntygrafia, angiografia.

    W badaniu krwi, jeśli guz powoduje ucisk na drogi żółciowe, czasem stwierdza się podwyższone parametry cholestazy.

    W przebiegu diagnostyki lekarz powinien wykluczyć także inne możliwe choroby, takie jak, m.in.: rak wątrobowokomórkowy, bąblowiec (guzem może być cysta bąblowcowa, świadcząca o zakażeniu bąblowcem), ogniskowe stłuszczenie wątroby, ogniskowy rozrost guzkowy.

    Gruczolak wątrobowokomórkowy - leczenie

    Gruczolak wątroby, mimo że jest nowotworem łagodnym, może przekształcić się w guza złośliwego. Poza tym istnieje ryzyko krwawienia z guza do jamy brzusznej. W związku z tym lekarz powinien podjąć decyzję o jego operacyjnym usunięciu, poprzez wycięcie odpowiedniego fragmentu wątroby wraz z nowotworem.

    Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do operacji, a guz może pęknąć lub grozi krwotokiem, należy rozważyć wykonanie embolizacji, czyli przypalenia naczynia doprowadzającego krew do guza.