Częściej chodzisz do toalety? To może być pierwszy objaw raka pęcherza

2024-11-18 13:16

Częste oddawanie moczu często bywa bagatelizowane, gdyż kojarzymy je z bardziej powszechnymi dolegliwościami, takimi jak infekcje dróg moczowych czy nerek. Wbrew pozorom objaw ten może wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny, który warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Okazuje się, że u niektórych osób świadczy o raku.

Częściej chodzisz do toalety? To może być pierwszy objaw raka pęcherza
Autor: Getty Images

Pierwsze objawy raka pęcherza

Rak pęcherza moczowego w Polsce stanowi prawie 7 proc. przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2 proc. u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowe przypadki (5488 u mężczyzn i 1805 u kobiet), a niemal 4000 osób zmarło w wyniku tego nowotworu.

Główne przyczyny zachorowania to palenie papierosów oraz narażenie na chemikalia, zwłaszcza te używane w przemyśle (np. aromaty azotowe, barwniki). Inne czynniki to przewlekłe stany zapalne pęcherza, infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, a także czynniki genetyczne i wiek (ryzyko rośnie po 50. roku życia).

Niestety pierwszy objaw raka pęcherza moczowego jest przez chorych regularnie bagatelizowany. Częste oddawanie moczu kojarzy się bowiem z błahą infekcją dróg moczowych.

Okazuje się jednak, że zwiększona częstotliwość wizyt w toalecie, zwłaszcza w nocy, jest jednym z najczęściej występujących symptomów nowotworu pęcherza. Pacjent wielokrotnie się budzi z uczuciem pilnej potrzeby oddania moczu, której nie jest w stanie zignorować.

Ból i pieczenie podczas mikcji to kolejne objawy, które towarzyszą temu nowotworowi. W około 80 proc. przypadków w moczu pojawia się krew, co jednak może być trudne do zauważenia, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

Większość osób nie łączy tych symptomów z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, a zamiast tego ignoruje je, myśląc, że mają związek z infekcją. W miarę rozwoju choroby pojawiają się inne objawy, takie jak ból pleców, podbrzusza, miednicy, a także w bardziej zaawansowanych stadiach nowotworu, obrzęki nóg, utrata wagi i zmęczenie.

Rak pęcherza moczowego oczami eksperta. Trzy najważniejsze odpowiedzi.
Materiał sponsorowany

Diagnostyka raka pęcherza

Diagnostyka raka pęcherza moczowego opiera się na kilku kluczowych badaniach, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby. Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad lekarski oraz analiza moczu, w tym sprawdzenie obecności krwi.

Kolejnym etapem jest cystoskopia - procedura, podczas której lekarz za pomocą specjalnego narzędzia (cystoskopu) ogląda wnętrze pęcherza moczowego, tym samym będąc w stanie wykryć ewentualne zmiany.

Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe, takie jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) oraz rezonans magnetyczny (RM), które pomagają ocenić zaawansowanie choroby oraz sprawdzić, czy nowotwór nie rozprzestrzenił się na inne narządy.

W razie potrzeby przeprowadza się biopsję pęcherza moczowego lub scyntygrafię kości. Wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego ważne jest, aby pacjenci nie ignorowali objawów i regularnie wykonywali badania profilaktyczne.