7 sprawców raka. Z większością możesz sobie poradzić bez leków
Nowotwory trawią ludzkość od jej początku i zapewne nie przestaną nigdy. Epidemia nowotworów, zwłaszcza wśród ludzi młodych, nie jest jednak zjawiskiem naturalnym. Są takie czynniki rakotwórcze, na które nie mamy wpływu. Skupmy się jednak na tych w pewnym stopniu od nas zależnych. Pamiętajmy też, że samo wystąpienie problemu to jeszcze nie wyrok.
Wiadomo, że niektóre czynniki rakotwórcze są od nas niezależne. Trudno przecież wpłynąć na uwarunkowania genetyczne czy zatrzymać proces starzenia. Póki co - człowiek nie jest wieczny, a modyfikowanie mutacji wyprzedzająco, by chronić kolejne pokolenia to futurologia.
Są też takie przyczyny procesów nowotworowych, na które wpływ jednostki jest dość ograniczony, jak choćby skażenie środowiska czy kontakt z czynnikami zapalnymi, które występują powszechnie. Wówczas jednak nie jesteśmy już zupełnie bezbronni, jeśli korzystamy z dostępnej profilaktyki i wczesnego leczenia.
Cała masa nowotworów rozwija się jednak swobodnie na życzenie chorych. Tak, styl życia ma znaczenie kluczowe.
Czynniki rakotwórcze - mutacje genetyczne
Powszechna jest już świadomość, że rak piersi może być uwarunkowany genetycznie. Lista takich nowotworów jest jednak znacznie dłuższa i zapewne stale będzie się rozszerzać. Rak prostaty, rak jelita grubego, choćby wtórny do polipowatości rodzinnej, rak szyjki macicy, niektóre rzadkie guzy neuroendokrynne, rak płuca, rak żołądka - to tylko niektóre przykłady.
Żadna to niespodzianka, że pewne problemy zdrowotne występują rodzinnie. Do wielu nie mamy jeszcze klucza: badań, wyselekcjonowanych rodzin szczególnie zagrożonych, wreszcie kierunkowych leków. Z pewnością jednak znaczenie ma dobre poznanie historii zdrowotnej własnej rodziny, bo trudno przewidzieć, kiedy ta wiedza może się konkretnie przydać.
Dla osób obciążonych rodzinnie wskazane jest wcześniejsze przeprowadzanie badań profilaktycznych. Bez wiedzy o rodzinie, bez szczerych rozmów na temat zdrowia, trudno o świadomość, że jesteśmy w grupie ryzyka. przydaje się ona nie po to, żeby się bać, tylko na czas wdrożyć leczenie.
Czynniki rakotwórcze: bakterie i wirusy
Jeszcze w XX wieku uczeni, którzy twierdzili, że rakiem można się zarazić, uchodzili za szarlatanów. Dziś wiemy, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest wyzwalaczem raka szyjki macicy i kilku innych nowotworów. Helicobacter pylori tymczasem może skutecznie zniszczyć śluzówkę żołądka i zapoczątkować nowotworzenie w tym narządzie.
Przeciw wirusowi mamy skuteczną szczepionkę. Przeciw bakterii - antybiotyki. Istotne jest tylko chcieć skorzystać z tych dobrodziejstw nauki, nie lekceważyć objawów, poddać się koniecznym badaniom.
Czynniki rakotwórcze: to robimy sobie sami
Palenie papierosów, picie alkoholu (dawka bezpieczna nie istnieje), niewłaściwa dieta, otyłość, brak ruchu - niby wszyscy wiemy, dokąd nas prowadzi taki styl życia, a jednak wciąż popełniamy te same błędy i szkodzimy sami sobie.
Zmień statystyki. Nie naśmiewaj się z ekologów, bo skażenie środowiska naprawdę zabija. Wiedz, że każdy wypalony papieros kradnie ci 20 minut życia, a alkohol to trucizna przyczyniająca się do rozwoju nowotworów, głównie układu pokarmowego.
Rak to coś, co się zdarza, ale może zdarzać się znacznie rzadziej. Z wieloma nowotworami poradzimy sobie bez leków, jeśli nie pozwolimy im w ogóle powstać.