Obrzęk i zaczerwienienie oka. To może być zapalenie oczodołu
Zapalenie tkanek oczodołu, które objawia się wytrzeszczem gałki ocznej, bólem i zaczerwienieniem, jest groźnym procesem zapalnym. Schorzenie zazwyczaj ma przewlekły charakter i wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.
Spis treści
- Jakie są przyczyny zapalenia tkanek oczodołu?
- Objawy zapalenia oczodołu
- Diagnoza zapalenia tkanek oczodołu
- Leczenie zapalenia oczodołu
- Powikłania po zapaleniu oczodołu
Zapalenie oczodołu jest stanem zapalnym jamy w czaszce, która znajduje się poniżej części czołowej, gdzie mieści się gałka oczna. Oczodół, przez przegrodę oczodołową podzielony jest na dwie części - powierzchowne tkanki oczodołu oraz elementy umiejscowione w głębi oczodołu.
Zapalenie tkanek miękkich oczodołu to stan zapalny, który ze względu na budowę dzieli się na:
- zapalenie przedprzegrodowe (preseptal cellulitis),
- zapalenie tkanek oczodołu (orbital cellulitis).
Jakie są przyczyny zapalenia tkanek oczodołu?
Zapalenie tkanek, w znacznym stopniu związane jest ze wzmożoną zachorowalnością na infekcje górnych dróg oddechowych. U dzieci poniżej 9. roku życia za infekcję najczęściej odpowiedzialny jest pojedynczy patogen, z kolei powyżej 15. roku życia izoluje się zwykle mieszaną florę. Przyczyną zapalenia tkanek oczodołu jest przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, co wynika zarówno z połączeń żylnych bez zastawkowych pomiędzy układem żylnym twarzy i oczodołu, jak i bliskości struktur.
Jedną z częstszych przyczyn jest przeniesienie zakażenia z zatok obocznych nosa lub też uogólnienie miejscowych procesów zapalnych w obrębie oczodołu. Niekiedy zapalenie pojawia się po złamaniach kości oczodołu lub w następstwie zabiegów chirurgicznych. W zapaleniach oczodołu wikłających zapalenie zatok najczęstszym patogenem jest Streptococcus pneumoniae, jednak wskazuje się również inne ziarniaki.
Z kolei w przypadkach towarzyszącego zapalenia skóry lub w przebiegu urazu czynnikami etiologicznymi są Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes - rzadziej bakterie beztlenowe.
Objawy zapalenia oczodołu
Objawy zapalenia tkanek oczodołu są łatwo zauważalne. Pojawia się wytrzeszcz gałki ocznej, który często maskowany jest obrzękiem powieki. Zapalenie charakteryzuje się jednostronnym, zaczerwienionym, bolesnym i nadmiernie ucieplonym obrzękiem okołooczodołowym.
Zwykle pojawia się ograniczenie ruchomości gałki ocznej i postępujące osłabienie ostrości wzroku. Obrzęk powieki i naciek zapalny często prowadzą do zamknięcia szpary powiekowej. Mogą pojawiać się objawy zapalenia spojówek, łzawienie, a w przypadku zakażenia wirusami z grupy Herpes pęcherzyki skórne.
Niekiedy zapaleniu tkanek oczodołu towarzyszy:
- gorączka,
- zaburzenia widzenia barwnego,
- mroczki w polu widzenia,
- podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Diagnoza zapalenia tkanek oczodołu
Objawy zapalenia oczodołu są tak charakterystyczne, że postawienie prawidłowej diagnozy jest stosunkowo łatwe. Diagnostyka obejmuje badanie okulistyczne, podczas którego specjalista skontroluje: widzenie barw, ostrość wzroku, odruchy źrenic, pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Lekarz zbada również dno oko i przeprowadzi badanie w lampie szczelinowej. By odróżnić zapalenie tkanek oczodołu od zapalenia przedprzegrodowego, należy wykonać tomografię komputerową. W przypadku zapalenia tkanek oczodołu wzmożone wysycenie tkanek dotyczy tkanek przed przegrodą oraz w samym oczodole.
Polecany artykuł:
Leczenie zapalenia oczodołu
Zapalenie oczodołu może doprowadzić do groźnych powikłań, dlatego konieczna jest hospitalizacja i monitorowanie stanu okulistycznego średnio co 4 godziny. Leczenie obejmuje intensywną antybiotykoterapię – dożylną lub domięśniową. Do rozwoju zakażenia przyczynia się wiele bakterii, dlatego zalecane jest zastosowanie antybiotyków o szerokim spektrum.
W niektórych przypadkach zalecana jest steroidoterapia, jednak można ją wdrożyć dopiero po min. 2 dniach od rozpoczęcia antybiotykoterapii. Brak odpowiedzi na antybiotykoterapię, obecność ropnia (o średnicy powyżej 10 mm) czy pogorszenie ostrości wzroku są wskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego. W niektórych przypadkach niezbędny jest drenaż zakażonej zatoki.
Powikłania po zapaleniu oczodołu
Zapalenie tkanek oczodołu, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utarty wzroku, a bardzo rzadko nawet i do śmierci pacjenta (1-2 proc.). Mogą pojawić się groźne powikłania obejmujące:
- uszkodzenie rogówki,
- podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
- zapalenie wnętrza gałki ocznej,
- zamknięcie tętnicy i żyły środkowej siatkówki.
Zwiastunem powikłań wewnątrzczaszkowych (zapalenia opon mózgowych, zakrzepicy zatoki jamistej), które występują stosunkowo rzadko, są wymioty, ból głowy oraz objawy porażenia nerwów czaszkowych.