Wirusowe zapalenie rogówki oka: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

2018-01-16 14:16

Wirusowe zapalenie rogówki oka to bardzo zakaźna choroba oka, która nierozpoznana na czas może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak m.in. perforacja rogówki czy zapalenia wnętrza tkanki ocznej. Jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia rogówki? Jak przebiega leczenie tej choroby? Na czym polega jej profilaktyka?

Wirusowe zapalenie rogówki oka
Autor: thinkstockphotos.com Wirusowe zapalenie rogówki oka  to bardzo zakaźna choroba oka

Spis treści

  1. Wirusowe zapalenie rogówki oka - przyczyny
  2. Wirusowe zapalenie rogówki oka - objawy
  3. Wirusowe zapalenie rogówki oka - diagnostyka
  4. Wirusowe zapalenie rogówki oka - leczenie
  5. Wirusowe zapalenie rogówki oka - profilaktyka

Wirusowe zapalenie rogówki oka, czyli błony pokrywającej oko nad tęczówką, to niezwykle zakaźna choroba oczu, której leczenie jest trudne, a często także mało skuteczne, ponieważ infekcja ma skłonność do nawrotów. Jednak najgorsze jest to, że późno rozpoznane wirusowe zapalenie rogówki może doprowadzić do groźnych powikłań.

Wirusowe zapalenie rogówki oka - przyczyny

Do najczęstszych zapaleń wirusowych rogówki należy opryszczkowe zapalenie rogówki, wywołane przez wirus Herpes simplex. Wirus HSV typu I przenosi się przez powietrze i wywołuje infekcje oczu, a także skóry twarzy i tułowia. Wirus HSV typu II jest przenoszony drogą płciową i zwykle nie wywołuje żadnych objawów w narządzie wzroku. Warto wiedzieć, że wielu ludzi jest nosicielem tego wirusa, który staje się aktywny przy ogólnym spadku odporności, np. w czasie gorączki. Wirusowe zapalenie rogówki może być wywołane także przez zakażenie adenowirusami typu 8 i 9. Wówczas rozpoznaje się zapalenie nagminne spojówek i rogówki. Zapalenie rogówki może być spowodowane również wirusem ospy wietrznej (VZV).

Wirusowe zapalenie rogówki oka - objawy

Na początku dolegliwości pojawiają się tylko w jednym oku, w drugim oku pojawiają się zwykle po kilku dniach.

Ważne

Wirusowe zapalenie rogówki oka - groźne powikłania

Wirusowe zapalenie rogówki może doprowadzić do zmętnienia rogówki i powstania blizn, a także do owrzodzenia rogówki, jej perforacji, zapalenia wnętrza tkanki ocznej, a nawet jej całkowitego zapalenia. Inne możliwe powikłania związane są z uszkodzeniem architektury oka - po ustąpieniu zmian zapalnych rogówki - to wtórna jaskra lub zaćma. Wzrasta także ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Z kolei jeśli dojdzie do reaktywacji uśpionego wirusa ospy wietrznej w zwojach nerwu trójdzielnego, może dojść do rozwoju półpaśca ocznego.

Wirusowe zapalenie rogówki oka - diagnostyka

W celu zdiagnozowania wirusowego zapalenia oka wykonuje się podstawowe badania okulistyczne, m.in. ocenę stanu spojówek w lampie szczelinowej, wziernikowanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wirusowe zapalenie rogówki oka - leczenie

Opryszczkowe zapalenie rogówki leczy się miejscowo, poprzez podanie acyklowiru (3 proc.) - leku w formie maści do oczu, który hamuje namnażanie się wirusów, zwłaszcza tych z grupy Herpes. Dodatkowo stosuje się preparat triflurydyna w formie kropli do oczu, który również wykazują działanie przeciwwirusowe. Ponadto choremu podaje się leki przyspieszające gojenie się rogówki.

Zapalenie nagminne spojówek i rogówki leczy się poprzez podawanie preparatów przeciwwirusowych, zimnych kompresów i sztucznych łez. Choremu podaje się także krople ozonowe, które przyspieszają nabłonkowanie ubytków rogówki i powodują cofanie się nacieków, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku obniżenia ostrości wzroku stosuje się steroidy.Aby leczenie zapalenia rogówki wywołanego wirusem półpaśca (VZV) było skuteczne, musi być rozpoczęte w ciągu 3 dni od wystąpienia zmian skórnych. Zwykle stosuje się leczenie miejscowe preparatami przeciwwirusowymi (acyklowir, idoksyurydyna). Choremu podaje się także preparaty steroidowe (maść, aerosol) na zmiany skórne. W ciężkich powikłaniach ocznych stosowane są krople steroidowe.

Niezależnie od przyczyny, czasami podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.

Wirusowe zapalenie rogówki oka - profilaktyka

Przez pierwsze 2 tygodnie infekcja cechuje się wysoką zakaźnością, w związku z tym należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.