Przeszczep rogówki - jak przebiega przeszczep rogówki w oku?
Przeszczep rogówki oka to nadal wyjście ostateczne, po które sięga się, kiedy inne metody leczenia rogówki zawiodły, a pacjentowi nieuchronnie grozi utrata wzroku. Jakie są kryteria kwalifikacji pacjentów? Jak przebiega przeszczep rogówki?
Przeszczep rogówki oka jest ostateczną metodą ratowania wzroku pacjenta. Rogówka jest pierwszym ośrodkiem optycznym oka. Składa się z nabłonka, warstwy Bowmana, istoty właściwej, błony Descemeta i śródbłonka. Kształtem zbliżona jest do elipsy, a jej przezierność uwarunkowana jest równoległym ułożeniem włókien. Jest bogato unerwiona, nie posiada natomiast własnych naczyń krwionośnych.
Przeszczep rogówki: wskazania
Przeszczep rogówki to ostateczna procedura medyczna stosowana w następujących sytuacjach:
- gdy rogówka własna nie spełnia prawidłowych funkcji optycznych (stożek rogówki, blizny pourazowe, bielma pozapalne)
- gdy choroba jest przyczyną dolegliwości bólowych rogówki (zwyrodnienie pęcherzowe rogówki)
- gdy stan zapalny rogówki nie poddaje się leczeniu i istnieje ryzyko całkowitej utraty widzenia (owrzodzenie bakteryjne, grzybicze)
Przeszczep rogówki: kwalifikacja pacjenta
Zanim nastąpi decyzja o przeszczepie rogówki, specjaliści muszą wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Standardem przy kwalifikacji pacjenta do zabiegu jest ocena czucia rogówki, ilości wydzielanych łez, anatomicznego ustawienia powiek czy umiejscowienia zmian patologicznych w rogówce.
Przeszczep rogówki: ważne badania
Czasami może wystarczyć rutynowe badanie okulistyczne. Kiedy indziej niezbędne jest wykonanie badań mających na celu ocenę przewodnictwa nerwowego w układzie wzrokowym, ocenę przylegania siatkówki, przezierności ciała szklistego. Ważny jest również stan ogólny pacjenta – niektóre choroby ogólnoustrojowe znacznie osłabiają procesy gojenia się przeszczepu lub stanowią przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego pacjenta (w takim znieczuleniu z reguły wykonuje się przeszczep).
Przeszczep rogówki: zabieg przeszczepu
Warunkiem wykonania przeszczepu jest posiadanie materiału do przeszczepu – tzn. rogówki od dawcy. Nie można zatem zaplanować daty zabiegu, gdyż jej ustalenie zależy od dostępności materiału. Przeszczepy rogówki możemy podzielić na: warstwowe (usuwana jest wtedy tylko część rogówki i na jej miejsce wszczepiany jest fragment odpowiedniej grubości rogówki dawcy) oraz pełnej grubości. Sam zabieg przeszczepu rogówki trwa 60-90 minut. Potem przez około 3 tygodnie pacjent nosi opatrunek. Po około 12 miesiącach od operacji usuwa się szwy. Niepowodzenie przeszczepu zdarza się rzadko.
Super Express
Porady eksperta