PĘKNIĘTE NACZYNKO W OKU. Co robić, gdy się pojawi wylew podspojówkowy
Co robić, gdy pojawi się pęknięte naczynko w oku (wylew podspojówkowy)? W pierwszej kolejności należy udać się do okulisty. Mimo że popękane naczynka w oku zwykle nie są przyczyną poważnych dolegliwości, wymagają konsultacji lekarskiej. Sprawdź, jak przebiega leczenie wylewu podspojówkowego i jakie są domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku.
Spis treści
Co robić, gdy dokucza pęknięte naczynko w oku? Należy jak najszybciej udać się do okulisty, który zweryfikuje, czy doszło do uszkodzenia głębszych struktur oka lub innych patologii w jego obrębie i zaproponuje odpowiednie leczenie, a także zaleci właściwą pielęgnację oka.
Pęknięte naczynko w oku: diagnostyka i leczenie
Pęknięte naczynko w oku zwykle wchłania się samoistnie w ciągu 10-14 dni od pęknięcia, dlatego u większości osób nie trzeba stosować leczenia objawowego.
Osoby, które zmagają się z chorobami ogólnoustrojowymi, tj. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą, powinny dodatkowo zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Wylew w obrębie białej części oka może bowiem oznaczać, że choroba podstawowa jest źle leczona.
U osób, u których doszło do wylewu podspojówkowego w wyniku urazu, powinno zostać przeprowadzona ultrasonografia oka, która pozwoli stwierdzić, czy wylew jest związany z odwarstwieniem siatkówki. USG oka jest wskazane także u diabetyków, ponieważ pozwala stwierdzić obecność patologicznych naczyń na tle retinopatii cukrzycowej. Po analizie wyników badania, lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania.
Może się zdarzyć, że krew z pękniętego naczynka nie ulega samowchłonięciu. Wówczas jedynym sposobem na usunięcie wylewu jest witrektomia - zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu krwotoku z ciała szklistego oka. Cena tego typu zabiegu jest wysoka i wynosi ok. 6 tys. zł.
Osoby, które poza popękanymi naczynkami w oku skarżą się na ból oka, ubytki w polu widzenia lub utratę wzroku, wydzielinę z oka lub obrzęk powieki, wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
Domowe sposoby na popękane naczynka w oku
Aby wylew na powierzchni siatkówki się wchłoną, należy poprawić stan naczyń krwionośnych. W tym celu warto przyjmować leki, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - przyspieszają resorpcję, zmniejszają ryzyko kolejnego pęknięcia naczynka w oku lub ograniczają rozmiary wylewu. Najlepiej sięgnąć po preparaty z witaminą C, rutyną i rozpuszczalne wapno.
W aptece warto kupić także sztuczne łzy (bez konserwantów), które wspomagają proces wchłaniania się krwi.
Nie należy stosować kropli obkurczających naczynia! Przy dłuższym stosowaniu dają one efekt odwrotny do zamierzonego, tj. rozszerzają naczynia i wzmagają efekt czerwonego oka.
SPRAWDŹ>> KROPLE DO OCZU - jak działają? Jak je stosować?
Nie zaleca się używania kropli ze świetlikiem, okładów z rumianku, herbaty itp, gdyż mogą być przyczyną uczulenia.
Osoby z pękniętym naczynkiem w oku nie powinny przyjmować aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Porady eksperta