Masz coś takiego na powiekach? To nie tylko problem estetyczny

2021-11-30 16:14

Kępki żółte (żółtaki) to grudkowate zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skórze powiek. Dla większości osób żółtaki są jedynie problemem estetycznym, jednak lekarze alarmują - kępki żółte mogą wskazywać na podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL, który może doprowadzić do miażdżycy tętnic, a co za tym idzie - do zawału serca.

Kępki żółte (żółtaki) to grudkowate zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skórze powiek.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kępki żółte - przyczyny
  2. Kępki żółte - objawy
  3. Kępki żółte - diagnostyka
  4. Kępki żółte - leczenie i usuwanie

Kępki żółte, inaczej żółtaki, to złogi cholesterolu lub ciał tłuszczowych, które najczęściej są zlokalizowane w okolicach powiek. Ich obecność powinna być wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza, ponieważ kępki żółte mogą wskazywać na podwyższony poziom "złego" cholesterolu we krwi, a co za tym idzie - na jeszcze nie dające o sobie znać problemy z układem krążenia.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Kępki żółte - przyczyny

Kępki żółte najczęściej pojawiają się w przebiegu hiperlipoproteinemii - stanu zwiększonego stężenia lipidów (cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów) we krwi (choć mogą pojawić się także u osób bez żadnych chorób ogólnych i z prawidłową przemianą tłuszczów). Kępki żółte najczęściej towarzyszą miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego lub schorzeniom wątroby.

Kępki żółte - objawy

Kępki żółte to żółte lub brązowe wykwity skórne, o różnej wielkości, nieznacznie wzniesione ponad powierzchnię skóry, które swoim wyglądem przypominają krater wulkanu.

Kępki żółte mogą być zlokalizowane w różnych miejscach ciała, np. pośladkach, plecach czy kończynach. Są to tzw. kępki wysiewne, rozsiane, które najczęściej spotyka się u dzieci.

Kępki swoim zasięgiem mogą obejmować także ścięgna, zwłaszcza ścięgno Achillesa - tzw. kępki żółte ścięgien, a także stawy, np. kolanowy czy łokciowy (tzw. kępki żółte guzkowe - często dużych rozmiarów guzy umieszczone symetrycznie nad stawami).

Kępki mogą pojawić się także na powierzchni dłoni - są to kępki żółte linijne dłoni, czyli żółtawe przebarwienia o linijnym układzie. Jednak najczęściej kępki żółte odkładają się symetrycznie w kształcie skrzydeł motyla w wewnętrznych częściach powiek.

Ważne

Kępki żółte mogą zwiastować zawał serca

Jak przekonują duńscy naukowcy, których wyniki badań zostały opublikowane w "British Medical Journal", osoby posiadające żółte plamy na powiekach, są o 48 proc. bardziej narażone na zawał.

Duńscy kardiolodzy ze szpitala Herlev swoje badania rozpoczęli w latach 70. XX w. Wzięło w nich udział ponad 12,7 tys. osób, z których 4,4 proc. na początku miało kępki żółte w okolicach kąta wewnętrznego oka. Po upływie 33 lat 1872 pacjentów przeszło zawał, u 3699 zdiagnozowano choroby serca, a 8507 osób zmarło. Naukowcy ustalili, że badani, u których wystąpiły plamki żółte, byli o 48 proc. bardziej narażeni na zawał i o 39 proc. na choroby serca. W grupie tej zauważono ponadto o 14 proc. wyższe ryzyko zgonu.

Kępki żółte - diagnostyka

Po obejrzeniu zmian i określeniu ich lokalizacji, lekarz powinien zlecić zbadanie poziomu lipidów w surowicy krwi.

Kępki żółte - leczenie i usuwanie

Wyleczenie schorzenia podstawowego, w wyniku którego powstały kępki, może doprowadzić do zaniku wykwitów. W przypadku większych zmian zalecane jest chirurgiczne usuwanie kępek żółtych lub laseroterapia.

Obok leczenia miejscowego bardzo istotne jest wdrożenie diety ubogotłuszczowej i zastosowanie leków hipolipemicznych, obniżających stężenie cholesterolu lub triglicerydów w surowicy krwi, w zależności od postaci hiperlipoproteinemii. Dzięki temu zmniejsza się ilość nawrotów kępek żółtych.

Sonda
Jest za wysoki?