Kanaloplastyka – nowoczesna metoda leczenia jaskry
Kanaloplastyka to nowoczesna, operacyjna metoda leczenia jaskry. Jej celem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a co za tym idzie - uratowanie nerwu wzrokowego przed dalszym uszkodzeniem i zanikiem, a w konsekwencji przed ślepotą. Na czym polega kanaloplastyka? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania operacji? W czym kanaloplastyka jest lepsza od innych metod leczenia jaskry?
Spis treści
- Kanaloplastyka – wskazania
- Czego nie wiesz o jaskrze? Sprawdź!
- Kanaloplastyka - przeciwwskazania
- Kanaloplastyka – na czym polega operacja?
- Kanaloplastyka – zalety
- Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]
Kanaloplastyka to nowoczesna metoda leczenia jaskry – choroby oczu, w przebiegu której dochodzi do neuropatii jaskrowej, czyli uszkodzenia i stopniowego zaniku nerwu wzrokowego, a dalej nawet do nieodwracalnej ślepoty. Główną przyczyną takiego stanu jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który jest skutkiem zamknięcia odpływu cieczy wodnistej z oka. Celem kanaloplastyki jest odtworzenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej, a co za tym idzie – zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej.
Kanaloplastyka – wskazania
Kanaloplastyka jest wskazana u osób z jaskrą:
- pierwotnie otwartego kąta
- barwnikową
- w zespole pseudoeksfoliacji
- normalnego lub niskiego ciśnienia
we wczesnym stadium rozwoju lub średniozaawansowaną.
Poza tym kanaloplastykę można wykonać także wtedy, gdy krople lub inne metody leczenia niż operacja nie są odpowiednie dla pacjenta (np. z powodu skutków ubocznych stosowania kropli do oczu).
Czego nie wiesz o jaskrze? Sprawdź!
Kanaloplastyka - przeciwwskazania
Kanaloplastyki nie wykonuje się u pacjentów z:
- wąskim kątem przesączania
- jaskrą neowaskularną
- recesją kąta tęczówkowo-rogówkowego
- iris plateau
- u których wcześniej wykonane zabiegi chirurgiczne uniemożliwiają zastosowanie mikrocewnika
Kanaloplastyka – na czym polega operacja?
Kanaloplastyka polega na wprowadzeniu za pomocą mikrocewnika do kanału Schlemma (główną drogę odpływu cieczy z oka) nici nylonowych, które napinają jego ściany. W ten sposób najważniejsza droga odpływu cieczy wodnistej z oka zostaje odbudowana.
Jeśli pacjent poza jaskrą cierpi także na zaćmę, podczas kanaloplastyki usuwa się również zaćmę.
Po zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli do oczu i prowadzić oszczędzający tryb życia (tj. unikać wysiłku fizycznego, pochylania się, podnoszenia ciężkich rzeczy itp., szczególnie podczas pierwszego miesiąca po zabiegu).
Kanaloplastyka – zalety
Kanaloplastyka należy do tzw. zabiegów niepenetrujących, tzn. takich, w przebiegu których nie otwiera się wnętrza gałki ocznej. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny. W związku z tym kanaloplastyka zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, a także liczbę koniecznych wizyt po zabiegu.
Poza tym podczas kanaloplastyki nie wytwarza się tzw. pęcherzyka filtracyjnego, a co za tym idzie - po operacji nie trzeba wykonywać dodatkowych interwencji, np. iniekcji podspojówkowych czy nakłuć poduszki filtracyjnej.
Kanaloplastyka to jedna z najnowocześniejszych operacyjnych metod leczenia jaskry. Pierwszy tego typu zabieg na świecie wykonano w 2004 roku w USA. W Polsce kanaloplastykę po raz pierwszy przeprowadzono w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego na przełomie 2009 i 2010 roku. Od stycznia 2011 jest to metoda regularnie przeprowadzana w tej placówce w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W prywatnych klinikach operacja kosztuje od 7 tys. złotych.
Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny
Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]
W zależności od zaawansowania choroby jaskrę można leczyć różnymi metodami. Począwszy od specjalnie dedykowanych zestawów kropel do metod operacyjnych. Jaka metoda leczenia przynosi najlepsze efekty? Kiedy stosujemy leczenie bezoperacyjne, a kiedy konieczna jest operacja? Więcej o tym opowie nasz ekspert prof. Iwona Grabska-Liberek, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie.
Porady eksperta