Jęczmień na oku. Domowe sposoby na jęczmień na oku
Jęczmień na oku potrafi być uciążliwy. Domowe sposoby na jęczmień mogą być najszybszym rozwiązaniem, gdy nie możemy niezwłocznie udać się do okulisty. Domowe sposoby mają za zadanie przede wszystkim ogrzać zmianę na oku, aby przyśpieszyć jej pęknięcie.
Spis treści
- Jęczmień na oku - czym jest? Jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny
- Jęczmień na oku - przyczyny
- Jęczmień na oku - objawy
- Jęczmień na oku - leczenie
- Domowe sposoby na jęczmień - okłady
- Domowe sposoby na jęczmień - zioła
Domowe sposoby na jęczmień budzą sporo kontrowersji, ale zdaniem wielu działają, a większość lekarzy uważa, nawet jeśli nie pomagają, to również nie szkodzą. Zacznijmy jednak od tego, czym jest jęczmień na oku?
Jęczmień na oku - czym jest? Jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny
Jęczmień zewnętrzny to zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych (Zeissa lub Molla) - wydzielina ropna zwykle sama spływa wzdłuż rzęs. W przypadku jęczmienia wewnętrznego mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych Meiboma, co sprawia, że częściej konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Należy pamiętać, że w niektórych grupach pacjentów występuje podatność na nawracanie choroby - np. dzieci mają częstą tendencje do pojawiania się jęczmienia na oku.
Jęczmień na oku - przyczyny
Najczęściej jęczmień wywołują bakterie gronkowca (Staphylococcus aureus).
Czynniki wpływające na powstawanie jęczmienia:
- źle dopasowane kosmetyki do demakijażu,
- niestaranne usuwanie makijażu,
- starszy wiek,
- jasna karnacja,
- noszenie soczewek kontaktowych,
- alergie oczne lub źle skorygowane wady wzroku,
- łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty.
Czytaj: Swędzenie oczu i powiek - przyczyny świądu oczu
Jeśli jęczmienie pojawiają się często i jest ich dużo, mogą wskazywać na niewyrównaną lub nieleczoną cukrzycę. Należy także pamiętać, że nieleczony jęczmień na oku może przekształcić się w gradówkę.
Jęczmień na oku - objawy
Objawy jęczmienia są dość charakterystyczne:
- obrzęk, ból i zaczerwienienie brzegu powieki
- wydzielina ropna, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs (jęczmień zewnętrzny), ale czasem do wewnątrz, pod powiekę (jęczmień wewnętrzny)
- łzawienie
- światłowstręt
Jęczmień to innymi słowy ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi. Również przebywanie w oparach dymu papierosowego oraz środków chemicznych zwiększa ryzyko pojawienia się jęczmienia. Podobnie jak nieodpowiedni demakijaż - jeśli nie usuniemy dokładnie kosmetyków może dojść do zatkania ujścia gruczołu łojowego i w konsekwencji stanu zapalnego.
Objawy jęczmienia to bardzo często, jeszcze zanim pojawi się grudka, swędzenie i pieczenie powieki.
Jęczmień na oku - leczenie
Przede wszystkim nigdy nie wyciskaj jęczmienia. Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek, jednak w żadnym razie nie można pomagać mu w pęknięciu. Dojrzały jęczmień pęknie sam - wtedy wydostaje się z niego ropa, a rana goi się po kilku dniach. Pęknięcie można przyspieszyć poprzez stosowanie maści lub poprzez przykładanie ciepłych kompresów.
Przy często nawracających jęczmieniach trzeba iść do okulisty.
Konieczne bywa również zrobienie posiewu z wydzieliny, by rozpoznać bakterie wywołujące chorobę i dobrać odpowiedni antybiotyk.
Posiew (badanie mikrobiologiczne) - na czym polega? Wskazania do posiewu
Domowe sposoby na jęczmień - okłady
- pocieranie złotą obrączką – obrączkę zdezynfekuj, rozgrzej, pocierając o czystą szmatkę, a następnie przyłóż do zamkniętej powieki i delikatnie masuj jęczmień.
- ciepły okład z jajka – ugotuj jajko na twardo, ciepłe (bez obierania!) zawiń w chusteczkę i przyłóż do zamkniętej powieki
- okład z zielonej herbaty – zaparz herbatę w saszetce, odsącz dokładnie gorącą saszetkę i przyłóż do jęczmienia
Podstawowym założeniem domowych sposobów jest ogrzanie powstałej na oku zmiany, co prowadzi do szybszego pęknięcia jęczmienia.
Domowe sposoby na jęczmień - zioła
Niektórzy polecają ciepłe kompresy z naparów ziołowych - można do ich zrobienia wykorzystać nać pietruszki, kwiaty nagietka lub rumianku, liście malin albo ziele świetlika.
Jak przygotować taki napar?
2 łyżeczki ziół zalej wrzątkiem, parz pod przykryciem przez 5-10 minut, potem odcedź, a następnie namocz wacik w ciepłym naparze, dokładnie odciśnij i przyłóż do zamkniętej powieki - czynność powtarzaj 3-4 razy w ciągu dnia, przez kilka dni.
Polecane jest również picie dwa razy dziennie naparu z mniszka lekarskiego. Do szklanki wsypuje się łyżeczkę ziół i parzy 5 minut pod przykryciem. Mniszek pomaga usunąć z organizmu bakterie ropne, które wywołują jęczmień na oku.
Porady eksperta