Jak dobrać OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?

2019-06-13 10:22

Okulary przeciwsłoneczne latem to artykuł pierwszej potrzeby. Kto nie chroni oczu dobrymi okularami przeciwsłonecznymi, naraża je na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Dlaczego markowe okulary przeciwsłoneczne są lepsze od tych z supermarketu?

Jak dobrać OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?
Autor: thinkstockphotos.com Nadmiar światła słonecznego może być przyczyną wielu groźnych chorób i podrażnień oczu. Dlatego należy chronić wzrok i używać okularów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Spis treści

  1. Okulary przeciwsłoneczne tylko z pewnego źródła
  2. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
  3. Okulary przeciwsłoneczne: kolory soczewek
  4. Sposób na odblaski
  5. Okulary przeciwsłoneczne chronią przed chorobami
  6. Okulary przeciwsłoneczne: inteligentne soczewki

Okulary przeciwsłoneczne to przedmiot, bez którego nie powinnaś nigdy wychodzić z domu i to zarówno latem jak i zimą. Promienie słoneczne, niezależnie od pory roku, przedostając się do oka, mogą być przyczyną wielu chorób.

Dlatego, gdy słońce mocno świeci, potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w odpowiednio przyciemnione soczewki okularowe z filtrem co najmniej 400.

Okulary przeciwsłoneczne tylko z pewnego źródła

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupuj w salonie optycznym, bo te z bazarów i marketów szkodzą. Na na słońcu źrenice samoistnie się zwężają, aby jak najmniej promieni słonecznych wpadało do oczu.

Jeżeli przysłonisz oczy ciemnymi okularami bez odpowiedniego filtra (a zwykle takiego nie posiadają okulary z bazarków i hipermarketów), źrenice, zamiast się zwężać, będą się rozszerzać. I w ten sposób do wnętrza oka dotrze więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne: kolory soczewek

Wybierając okulary warto wiedzieć, jakie znaczenie ma zabarwienie szkieł.

  • Brązowy – najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie olśnienia. Podnosi też kontrast koloru trawy na tle niebieskiego nieba.
  • Szary i szarozielony – takie zabarwienie nie zmienia kolorów otaczających przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości.
  • Żółty i pomarańczowy – poprawia kontrast widzenia w pochmurny dzień. Ważny jest również stopień zabarwienia szkieł. Wystarczającą ochronę zapewniają te zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu – nawet w 90 proc.

Sposób na odblaski

Jednak zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie dają oczom pełnej ochrony. Taką zapewniają szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz z filtrem polaryzacyjnym. Szkła polaryzacyjne neutralizują oślepiające odblaski światła, np. od wody, piasku czy mokrego asfaltu, jednocześnie zwiększają kontrast i podkreślają kolory, ale bez ich przekłamania.

Natomiast powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a w rezultacie – od oka. Nie zmienia kontrastu i kolorów obrazu. Jest ona często nakładana z tyłu szkiełka w celu zredukowania światła wpadającego z boku okularów, dzięki temu wyostrza obraz.

Czytaj też:

Soczewki okularowe: rodzaje, materiały, powłoki i filtry

Choroby oczu i wady wzroku - objawy, przyczyny i leczenie

Chcesz mieć zdrowe oczy? Układaj jadłospis według naszych wskazówek

Okulary przeciwsłoneczne chronią przed chorobami

Promienie słoneczne, przedostając się do oka, mogą być przyczyną wielu chorób, takich jak:

  • zaćma
  • skrzydlik
  • czerniak
  • degeneracji plamki żółtej, czyli tej części oka, która odpowiada za rozpoznawanie szczegółów

Nadmiar światła słonecznego może być również wywołać zapalenie spojówek – objawia się ono zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem oczu. Przy zapaleniu spojówek ulgę przyniosą okłady z esencji herbaty lub leki przeciwzapalne, ale te musi zalecić okulista.

Nie zapominajmy też o diecie wzmacniającej oczy. Latem jedz czarne jagody, szpinak, brokuły i sałatę.

Okulary przeciwsłoneczne: inteligentne soczewki

To tzw. fotochromy, które reagują na światło ultrafioletowe, automatycznie i błyskawicznie rozjaśniają się (do pełnej przezroczystości) lub przyciemniają, w zależności od natężenia promieni UV. Pozwala to na noszenie okularów przez cały dzień, bez konieczności zmiany ich na okulary przeciwsłoneczne, bądź odwrotnie.

miesięcznik "Zdrowie"