Hemolakria, czyli krwawe łzy. Przyczyny i leczenie hemolakrii
Hemolakria (krwawe łzy), to bardzo rzadki stan, w przebiegu którego człowiek płacze krwią. Hemolakria zwykle jest objawem choroby, jednak w pewnych przypadkach może rozwinąć się spontanicznie. Wówczas jej przyczyny nie są znane. Co to jest hemolakria i na jakie choroby może wskazywać? Jak przebiega leczenie hemolakrii?
Spis treści
Hamolakria (krwawe łzy) to bardzo rzadki stan, w którym stwierdza się obecność krwi we łzach. Stężenie krwi we łzach może być bardzo niskie - wówczas krew może zostać wykryta tylko w badaniach laboratoryjnych. Jeśli jej stężenie jest wysokie, może ona dawać wrażenie krwawienia z oczu.
Hemolakria po raz pierwszy została zdiagnozowana w XVI wieku przez włoskiego lekarza Antonio Brassavola. Badał on zakonnicę, u której krwawe łzy pojawiły się w momencie rozpoczęcia miesiączki. W 1581 roku inny przypadek hemolakrii opisał flamandzki lekarz. U badanej przez niego 16-latki krwawe łzy były efektem tzw. miesiączki zastępczej.
Hemolakria (krwawe łzy) – przyczyny
Według specjalistów krwawe łzy, podobnie jak np. krwawienie z nosa, występujące zamiast miesiączki, mogą wskazywać na krwawienie zastępcze (miesiączkę zastępczą), czyli krwawienie menstruacyjne z innego otworu ciała. Ponadto krwawe łzy mogą pojawić się w czasie ciąży oraz w okresie menopauzy. Według naukowców wszystkiemu winne są zaburzenia hormonalne. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie.
Najczęstszą przyczyną hemolakrii są stany zapalne, np. bakteryjne zapalenie spojówek, chemiczne zapalenie spojówek, które jest spowodowane podrażnieniem spojówek przez azotan srebra. Krwawe łzy mogą być również objawem nowotworu narządu wzroku (np. guza gruczołu łzowego) lub mózgu (guz, który jest zlokalizowany w pobliżu oka, może naciskać na naczynia krwionośne, doprowadzając do ich pękania). Hemolakria może być także skutkiem urazu głowy, niedrożności kanalików łzowych, zakrzepów, jak również działania jadu lub toksyny, np. jadu węża. Taki przypadek miał miejsce w marcu 2013 roku. Spacerującego po plaży Kanadyjczyka ugryzł jadowity wąż, powodując u niego krwawe łzy, bolesne obrzęki i niewydolność nerek. Według naukowców innymi przyczynami krwawienia z oczu mogą być także skrajny stres lub zaburzenia psychiczne. Warto wiedzieć, że krwawymi łzami mogą objawiać się także niektóre zakażenia ogólnoustrojowe, np. gorączka krwotoczna, w przebiegu której dochodzi do rozerwania naczyń krwionośnych, co prowadzi do licznych krwawień.
Hemolakria idiopatyczna
Czasami ustalenie przyczyny krwawych łez nie jest możliwe. Wówczas mówi się o hemolakrii idiopatycznej, która występuje tylko u kilku osób na świecie, zwykle młodych. Doktor Barrett G. Haik, dyrektor Hamilton Eye Institute (University of Tennessee Health Science Center w Memphis), studiował przypadki niewyjaśnionych i spontanicznych epizodów przebiegających z krwawymi łzami. Z jego raportu, który został opublikowany w 2004 roku w czasopiśmie "Ophthalmic Plastic & Reconstructive Surgery", wynika, że od 1992 do 2003 roku zdiagnozowano tylko dwa przypadki hemolakrii, której przyczyny były znane, i cztery przypadki spontanicznej hemolakrii, bez medycznej przyczyny. Jednym z takich przypadków była hemolakria rozpoznana w 2003 roku u 22-letniego mieszkańca stanu Tennessee w USA, Michaela Spanna. U Amerykanina krwawe łzy pojawiły się w chwili, gdy doznał on silnego bólu głowy. Wówczas krew zaczęła płynąć także z nosa i ust. Michael przez 7 lat ronił krwawe łzy nawet kilka razy dziennie. Dopiero w 2010 roku częstotliwość krwawień zmniejszyła się - od tego czasu pojawiają się one tylko 1-2 razy w tygodniu.
W 2009 roku hemolakrię zdiagnozowano u innego mieszkańca stanu Tennessee: 15-letniego Calvino Inmana. Nastolatek również skarżył się na pojawiające się kilka razy dziennie krwawe łzy.
Na hemolakrię o nieznanej przyczynie cierpi także Twinkle Dwivedi z Indii. Nastolatka zmaga się z krwawymi łzami odkąd skończyła 11 lat, czyli od 2007 roku. Krwawienia z oczu, a także z nosa, skóry głowy, szyi czy podeszwy stóp, pojawiają się u niej od 3 do nawet 20 razy dziennie, co doprowadza do osłabienia organizmu dziewczynki. Z kolei jej rodaczka, Rashida Khatoon, u której hemolakrię zdiagnozowano w 2009 roku, zmaga się z omdleniami, które towarzyszą krwawieniom z oczu. To niejedyne dokuczliwe objawy, które mogą towarzyszyć hemolakrii. Yaritza Oliva, 21-letnia dziś mieszkanka Chile, u której hemolakrię rozpoznano w 2013 roku, cierpi z powodu silnego bólu głowy, który pojawia się w momencie, gdy z oczu zaczynają płynąć krwawe łzy.
Hemolakria (krwawe łzy) – leczenie
Leczenie hemolakrii zależy od jej przyczyny. Warto wiedzieć, że hemolakria może być mylona z ciężką niedokrwistością, guzami naczyniowymi, chorobą Osler-Weber-Rendu (wrodzona naczyniakowatość krwotoczna), hemofilią i innymi koagulopatiami (zaburzeniami krzepnięcia krwi).
Hemolakria idipatyczna nie jest stanem zagrożenia życia i zwykle znika tak niespodziewanie, jak się pojawiła, bez leczenia – podkreśla dr Barrett G. Haik z Hamilton Eye Institute.
Porady eksperta