Choroby oczu i zaburzenia wzroku

Choroby oczu to grupa schorzeń, która powoduje zaburzenia widzenia, a niektórych przypadkach nawet utratę wzroku. W zależności od miejsca występowania dolegliwości, choroby oczu można podzielić na dotyczące powiek lub spojówek, ale także gałki ocznej i poszczególnych jej struktur oraz nerwu wzrokowego. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się w związku z występowaniem określonych czynników, ale także autonomicznie.

Kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają szybko zmienić wygląd, jednak eksperci przestrzegają przed ich stosowaniem, zwłaszcza gdy pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Noszenie takich soczewek bez wiedzy na ich temat i konsultacji z okulistą może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.
Niemal każdemu coś tam przed oczami lata i niewiele osób przejmuje się mroczkami, zwanymi też mętami. Generalnie słusznie, bo ich pojawienie się zazwyczaj nie zwiastuje poważnych problemów ze zdrowiem. Są jednak sytuacje, że mroczki powinny wysłać cię szybko do okulisty. Bywa, że potrzebny będzie też inny specjalista.
Generalnie to chyba żadna tajemnica, że z wiekiem nasz wzrok się pogarsza. Wiele osób w pewnym wieku musi wspierać się okularami. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, menopauza, a dokładniej spadek estrogenów, sprzyja zespołowi suchego oka, a nawet zaćmie.
Eksperci przedstawili nowe szacunki. Według nich, świat zmaga się z narastającą epidemią krótkowzroczności, a przyszłe skutki pozostają niejasne. Według nich, do 2050 roku około 40 procent młodych osób będzie miało trudności z widzeniem na odległość.
Zaćma i jaskra to dwie różne choroby, które niekiedy rozwijają się w tym samym czasie. Współczesna okulistyka pozwala na wykonanie zabiegu, który za jednym razem leczy te dwa schorzenia oczu. Wystarczy znieczulenie miejscowe i zaledwie kilkugodzinny pobyt w placówce medycznej. Na czym polega nowoczesne leczenie zaćmy i jaskry?
Suchość oczy nie jest niczym przyjemnym, z resztą tak samo jak ich zakraplanie. Naukowcy odkryli jednak, że jeden prosty nawyk, który wykonujemy, niemal codziennie może pomóc przy tym problemie. Nawet 1/3 osób dorosłych możne na tym skorzystać.
Soczewki kontaktowe stały się niezwykle popularnym wyborem wśród osób, które nie lubią nosić okularów. Dostępne w różnych wersjach, od jednodniowych po roczne, oferują wygodę i komfort noszenia. Jednak wiele osób zapomina o podstawowych zasadach higieny. Niewłaściwe dbanie o soczewki i spanie w nich może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Blefaroplastyka, czyli usunięcie nadmiaru tłuszczu i skóry powiek, kojarzy się przede wszystkim z zabiegiem medycyny estetycznej. Niewiele osób jednak wie, że to świadczenie z koszyka świadczeń gwarantowanych, czyli można wykonać taką plastykę w ramach NFZ. Trzeba tylko spełnić określone kryteria.
Miliony ludzi tak robią i żyją, a jednak chirurg i okulista, dr Mark Wilkins, przekonuje, że to może być bardzo groźne i nalega, by spróbować zapanować nad naturalnym odruchem. Oczy są po prostu tego warte.
Mimowolne ruchy powiek to dolegliwość częsta, dokuczliwa i denerwująca, ale zasadniczo błaha, jeśli wyeliminujesz szybko jej przyczyny. Zwykle możesz to zrobić samodzielnie. Bywa jednak i tak, że musi obejrzeć cię specjalista. Kiedy udać się do lekarza i co się może kryć za skaczącą powieką?
10 godzin i 26 minut - tyle statystyczny Polak obcuje w ciągu dnia z jaskrawymi ekranami, emitującymi sztuczne niebieskie światło. Od długiego wpatrywania się w gadżety elektroniczne nasze oczy „eksplodują” - łzawią, pieką, swędzą, etc. Co zrobić, by uniknąć tych nieprzyjemnych objawów? Optometrystka Elżbieta Grzesiak podpowiada, jak ćwiczyć oczy, by poprawić wzrok prostymi, ale skutecznymi ćwiczeniami.
Właściwie każdy, nawet osoby, które chwalą się sokolim wzrokiem, powinien raz na jakiś czas pokazać się okuliście, bo oczy mogą mu powiedzieć sporo o naszym stanie zdrowia. Jeśli masz za sobą 50. urodziny regularne wizyty są już konieczne. Czasem to ostatni dzwonek, by rozpoznać i prawidłowo leczyć najpoważniejsze choroby.
Jeszcze niedawno, by uratować oczy obu braci, wystarczał podpis jednego człowieka. Niestety, ten pomocy odmówił. Pozostała publiczna zbiórka, która przez trzy lata nie pozwoliła nazbierać środków nawet na jedno oko. Pogodzenie się z ciężką chorobą nigdy nie jest łatwe, ale jeśli na drodze do zdrowia stają "tylko" pieniądze, rozpacz jest nie do opisania.
Nastolatka, która podczas usuwania halloweenowego makijażu uraziła się w oko paznokciem, została solidnie nastraszona przez lekarkę opatrującą ją na ostrym dyżurze. Wystraszona dziewczyna usłyszała, że miała mnóstwo szczęścia, że nie straciła wzroku. Zapewne zapamięta to na długo, bo mrożące krew w żyłach opowieści o "pękających oczach" w chwili, gdy własne piekielnie boli, to mieszanka wybuchowa. My sprawdzamy, ile w tym prawdy.
Kiedy oczy zaczynają boleć lub piec, albo z czasem pogarsza się wzrok, pilnie udajemy się do okulisty. Jednak pośród objawów zwiastujących problemy zdrowotne można wymienić zupełnie inne symptomy związane ze wzrokiem. Dlatego jeśli zaobserwujesz wymienione przez nas zmiany, koniecznie udaj się do specjalisty.
Noszenie okularów budzi niekiedy niechęć dzieci. Może również utrudniać ich codzienne aktywności jak uprawianie sportu. Warto wiedzieć, że istnieje wciąż jeszcze mało popularna metoda, która stosowana na noc może pozwolić zrezygnować z okularów za dnia.
Jaskrę nieprzypadkowo nazywa się podstępną złodziejką wzroku. Opublikowane we wrześniu Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja) pokazały, ze nawet połowa chorych może nie odczuwać wyraźnego dyskomfortu związanego z tą chorobą, ale potem, dosłownie z dnia na dzień, stracić wzrok.
Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Wadę najczęściej koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi. Także laser pozwala rozstać się z astygmatyzmem raz na zawsze. Jakie są objawy astygmatyzmu i jak się go leczy?
Astygmatyzm jest często spotykaną wadą wzroku. Jeśli wada jest niewielka, wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że ją ma. Jednak nieleczony astygmatyzm nie tylko może obniżać komfort życia, ale także trwale pogarszać wzrok. Test tarczy jest prostym badaniem, który może pomóc wykryć ten problem i skłonić do wizyty u specjalisty. Jest prosty, nieinwazyjny i możemy go zrobić w mniej niż minutę.
Oczy nie lubią wysokich temperatur i klimatyzacji. Latem są wyjątkowo narażone na działanie wielu czynników, przede wszystkim muszą zmagać się z silnym promieniowaniem UV i atakiem różnych alergenów. Nie da się ukryć, że oczy są naszym oknem na świat, dlatego warto dbać o nie w sezonie wakacyjnym. Ekspertka podpowiada, jakie zasady należy wcielić w życie jeszcze dziś. Oto jedna z nich: "nie kupujcie okularów przeciwsłonecznych na bazarach".
Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. Zapalenie spojówek może być bakteryjne, wirusowe, alergiczne albo grzybicze. Może być też skutkiem zespołu suchego oka albo wynikać z zakażenia prostego. Zapalenie spojówek to dolegliwość, która wymaga właściwego leczenia. Jakie są przyczyny zapalenia spojówek i jak przebiega jego leczenie?

Choroby oczu i zaburzenia wzroku - do pierwszej grupy można zaliczyć choroby oczu, których występowanie jest uwarunkowane np. chorobami współistniejącymi (retinopatia cukrzycowa, bakteryjne zakażenia oka). Z kolei drugą grupę stanowią zaburzenia związane np. z wiekiem (zwyrodnienie plamki żółtej).

Jedną z najpopularniejszych chorób oczu jest jaskra, czyli postępujący zanik nerwu wzrokowego. Można wyróżnić kilka rodzajów jaskry, m.in. pierwotną, wtórną i wrodzoną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to zaburzenie widzenia nie zawsze musi wiązać się z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Pierwsze objawy jaskry to spadek ostrości widzenia, aureola dookoła obserwowanych obiektów, czy nawracający i silny ból gałki ocznej. Ryzyko jaskry znacząco wzrasta po 70. roku życia, ale pierwsze diagnozy mogą być stawiane znacznie wcześniej, nawet po 40. roku życia.

Choroby oczu mają również związek z prowadzonym trybem życia. Spędzanie bardzo dużej ilości czasu przed monitorem, brak aktywności fizycznej i podstawowej higieny narządu wzroku (utrzymywanie wilgotności gałki ocznej, noszenie okularów) mogą przyspieszyć pojawienie się określonych zaburzeń widzenia. Typową oznaką przemęczonych oczu jest CVS, czyli Computer Vision Syndrome. Prowadzi on do zaburzenia filmu łzowego.

Leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista i do niego należy udać się w przypadku utrzymującej się dolegliwości. Okresowe kontrole wzroku powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, a w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka – nawet częściej. Dzięki temu rośnie szansa na wczesne wykrycie chorób oczu lub zaburzeń widzenia i podjęcie działań profilaktycznych.