Zwróć uwagę na kolor języka. Może sporo powiedzieć o stanie zdrowia

2024-08-20 13:28

Język składa się gównie z mięśni. To właśnie dzięki niemu - a właściwie dzięki brodawkom połączonym z kubkami smakowymi - czujemy smak i teksturę naszego jedzenia. Może nam też podpowiedzieć coś więcej o stanie naszego zdrowia. Wystarczy przyjrzeć się jego kolorowi.

Zwróć uwagę na kolor języka. Może sporo powiedzieć o stanie zdrowia
Autor: fot. Getty Images Zwróć uwagę na kolor języka. Może sporo powiedzieć o stanie zdrowia

Język nie tylko odczuwa smak i pomaga nam w połykaniu, ale również może pomóc przekazać nam ważne informacje na temat naszego zdrowia. Wystarczy tylko zwrócić uwagę... na jego kolor. 

Język truskawkowy. Co to może oznaczać?

Nie każdy wie, że języki mogą przybrać najróżniejsze koloru. Na przykład jeśli język jest jasnoczerwony i opuchnięty, czasami nazywa się go językiem truskawkowym. Wówczas na brodawkach pojawia się stan zapalny i zaczynają one wyglądać nieco jak pestki. 

Język truskawkowy, choć nazwa na to nie wskazuje, należy traktować poważnie. Może bowiem wskazywać ba poważne choroby. Przykładem może być wywołana bakteriami szkarlatyna, która jest wysoce zaraźliwa, ale można ją leczyć antybiotykami.

Truskawkowy język może również występować przy zespole wstrząsu toksycznego. Jest to dość rzadki, jednak zagrażający życiu stan nagły. Powstaje on w wyniku przedostania się bakterii ze skóry do organizmu. Wówczas uwalnia ją się szkodliwe toksyny, a wśród objawów wymienia się: wysoką gorączkę, ból mięśni i charakterystyczną wysypkę.

Różowy i czerwony to jednak niejedyne kolory, które może przybrać język. Mogą się one przebarwiać również na biało i - co zaskoczy pewnie niejedną osobę - na czarno. Co oznaczają te kolory?

Kiedy wygląd języka świadczy o chorobie?

Biały, czarny i niebieski. To o tym świadczy taki kolor języka

Biały język może być spowodowany na przykład pleśniawkami. Czarny, włochaty język może być natomiast wywołany przez nadmierne rogowacenie i wydłużenie brodawek nitkowatych i gromadzenie się czarnego lub brązowego barwnika. Często jest to powiązane z palenie, suchością w ustach i złą higieną.

Mówiąc o kolorach języka nie można zapomnieć o niebieskim. Jest on spowodowany sinicą centralną, która jest poważnym stanem powodującym wystąpienie niebieskawego przebarwianie ust, języka lub twarzy z powodu niedotlenionej krwi czy słabego krążenia.

Może występować przy licznych schorzeniach serca oraz płuc, a nawet przez duże wysokości. 

Język geograficzny - co to jest?

Język może przybierać również liczne, dziwne kształty. I tutaj wato wymienić język geograficzny, kiedy to jego wierzchołek zmienia się z szorstkich brodawek w łaty gładkiej, czerwonej tkanki. Nazwa wzięła się od tego, że wygląda on wówczas jak mapa świata i ląd dryfujący pomiędzy oceanami.

Język geograficzny ma zazwyczaj niewiele objawów, choć niektórzy mogą odczuwać podrażnienie czy uczycie pieczenia. 

Warto jednak wiedzieć, że może on prowadzić do diagnozy innych zaburzeń. Na przykład łuszczyca, choroby alergiczne, astma i cukrzyca zostały z nim powiązane.

Rzadkie choroby, które deformują twarz i ciało

Listen on Spreaker.