Zmiany w brzmieniu głosu mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Ekspert wyjaśnia, co powinno niepokoić

2022-10-03 10:07

Twój głos stał się grubszy, mówisz wolniej, a może masz problemy ze znalezieniem właściwego słowa? Jeśli tak, koniecznie zbadaj tarczycę. Gdy poziom hormonów tarczycy spada, pojawiają się objawy mogące świadczyć o niedoczynności tarczycy. Jednym z nich są właśnie różne zmiany w sposobie mówienia.

Zmiany w brzmieniu głosu mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Ekspert wyjaśnia, co powinno niepokoić
Autor: Getty Images

Niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołaną przez zbyt niskie stężenie hormonów trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które produkuje gruczoł tarczowy (tarczyca). Hormony te pełnią bardzo ważną rolę w organizmie, gdyż regulują funkcje większości tkanek, wpływają również na metabolizm i produkcję ciepła.

Niedoczynność tarczycy daje charakterystyczne objawy

Niedobór T3 i T4 może objawiać się na różne sposoby. Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy należą:

  • senność i zmęczenie
  • uczucie ciągłego chłodu
  • zaburzenia pamięci
  • przyrost masy ciała
  • pogorszenie nastroju
  • zaparcia
  • niższe ciśnienie, zwolnienie akcji serca
  • przesuszona skóra
  • suche, wypadające włosy
  • zaburzenia miesiączkowania. 

Objawy te pojawiają się stopniowo i narastają wraz ze wzrostem niedoboru hormonów. Nie u wszystkich chorych są one jednak identyczne.

Objawy niedoczynności tarczycy nie tylko widać, ale też słychać

To, że tarczyca niedomaga, możemy jednak nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć - do objawów niedoczynności należą  bowiem również zmiany w sposobie mówienia. Jak wyjaśnia dr Claire Thomas, kierownik ds. treści klinicznych Evergreen Life, niedoczynność tarczycy u części osób może objawiać się również powiększeniem i pogrubieniem warg oraz języka, co ma związek z obrzękiem śluzowatym - pojawia się on, gdy w tkance podskórnej nagromadzi się duża ilość glikozaminoglikanów.

To sprawia, że głos wydaje się grubszy, a mowa jest niewyraźna, pozbawiona wokalizacji. U niektórych osób zmienia się tembr głosu, co wynika z obrzęku narządów artykulacyjnych. Część chorych z kolei mówi znacznie wolniej i ma problem ze znalezieniem właściwego słowa, co jest związane z towarzyszącymi chorobie zaburzeniami koncentracji i pamięci.

Gdy choroba jest zaawansowana może dojść do porażenia mięśnia tarczowo-nalewkowego, przez co nie domyka się głośnia. Niemal każda osoba z niedoczynnością tarczycy, która nie jest właściwie leczona, ma również obrzęki w jamie nosowej i niedrożność nosa, co także przekłada się na brzmienie głosu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Te badania są konieczne dla rozpoznania choroby

Niedobory hormonów tarczycy można zdiagnozować za pomocą prostego badania krwi. Badaniem oceniającym czynność tarczycy jest badanie stężenia TSH we krwi - skierowanie na nie może wydać lekarz rodzinny. Wynik powyżej górnej granicy normy to wskazanie do pomiaru stężenia tyroksyny FT4. O niedoczynności świadczy podwyższone stężenie TSH i obniżone stężenie FT4.

To jednak jeszcze nie koniec diagnostyki: trzeba jeszcze ustalić przyczynę choroby, a w tym pomocne jest USG tarczycy oraz oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, które pozwalają ocenić, czy jest nią choroba Hashimoto.