Zmiany chorobowe organizmu widoczne na paznokciach
Zmiany w wyglądzie paznokci mogą sygnalizować niewłaściwą pielęgnację, złe odżywianie się albo choroby. Sprawdź, co oznacza żółte zabarwienie płytki paznokcia, a o czym świadczy zanikający paznokieć.
Spis treści
- Zmiany chorobowe sygnalizowane kształtem paznokci
- Zmiany chorobowe sygnalizowane kolorem paznokci
- Czy białe plamki na paznokciach to rzeczywiście awitaminoza? Wyjaśnia dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik
- Paznokcie - zmieniona struktura
- Grzybica atakuje najczęściej
- Jakie jeszcze choroby można wyczytać z paznokci? Wyjaśnia dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik
Gdy kształt, kolor lub struktura paznokcia się zmieniają, może odpowiadać za to jakaś choroba ogólnoustrojowa, zwykle jednak trwa ona już dość długo. Tylko niektóre zmiany pojawiają się jako symptomy chorób dermatologicznych (np. grzybicy). Jeśli zaniepokoi cię wygląd paznokci, idź do dermatologa. Być może przyczyny kłopotów są błahe i wystarczy tylko umiejętna pielęgnacja. W przypadku poważniejszych zaburzeń konieczne będzie leczenie.
Zmiany chorobowe sygnalizowane kształtem paznokci
Paznokcie łyżeczkowate – płytka przypomina łyżeczkę – staje się wklęsła pośrodku, a jej brzegi są wywinięte do góry. Przyczyną tego zniekształcenia jest najczęściej niedobór żelaza lub anemia, a także zaburzenia hormonalne.Paznokcie zegarkowe – płytki paznokciowe są okrągłe i uwypuklone, przypominają szkiełka od zegarka. Towarzyszą one tzw. palcom pałeczkowatym dobosza, które charakteryzują się przerostem i rozszerzeniem końcowych części palców. Najczęściej przyczyną takich zmian paznokci są wady wrodzone serca, przewlekłe choroby płuc, niektóre zaburzenia układu pokarmowego, marskość wątroby.Szponowatość – płytka paznokciowa jest znacznie pogrubiona, wydłużona i zagięta jak szpon, a przy tym zmienia kolor na żółtawy lub szary. Zniekształcenia mogą powstać na skutek urazów, przewlekłego ucisku na paznokieć (np. przez źle dobrane obuwie), a także przy zaburzeniach krążenia obwodowego.Paznokcie rurkowate – płytki są pogrubione, a ich wolne brzegi zawinięte (przypominają rulonik), pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Takie zmiany są wynikiem dziedzicznej choroby, której zwykle towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry rąk i stóp.
Zmiany chorobowe sygnalizowane kolorem paznokci
Blade - jeśli cała płytka paznokcia (z wyjątkiem brzegu dystalnego, który jest niezmieniony) jest blada, są to paznokcie Terry’ego. Mogą one występować w przebiegu chorób tarczycy, niewydolności krążenia i cukrzycy. Zmiany takie obserwowano u osób hemodializowanych oraz u biorców przeszczepów nerek.
Białe – biała barwa może obejmować całą płytkę lub występować w postaci drobnych punkcików (tzw. kwitnienie paznokcia). Pierwszy przypadek to bielactwo prawdziwe paznokcia, czyli jaśnienie płytki. Może być ono związane m.in. z łuszczycą, niewydolnością serca, chorobami nowotworowymi, niedoborami wapnia czy białka. Natomiast białawe punkciki (bielactwo punktowe) zwykle są skutkiem urazu płytki paznokciowej.
Występujące na płytce paznokciowej parami białe, równoległe do siebie pasma to linie (paznokcie) Muehrckego. Tworzą równo od siebie oddalone półkola i nie zmieniają swojego położenia pomimo wzrostu paznokcia. Mogą one wskazywać na hipoalbuminemię (zbyt mała ilość albumin w osoczu). Pojawiają się też u osób poddanych chemioterapii oraz cierpiących na: zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby wątroby, niedożywionych.
Jeśli pół paznokcia jest biała a pół różowa lub czerwonawo-brązowa, mamy do czynienia z paznokciami Lindsaya. Pojawiają się one u osób z chorobami nerek przebiegającymi z podwyższoną ilością azotu we krwi: u chorych hemodializowanych, biorców przeszczepów nerek.
Żółte – takie zabarwienie paznokci często jest skutkiem malowania ich czerwonym lakierem (bez użycia lakieru podkładowego), gdyż barwniki zawarte w lakierze przechodzą do płytki. Może się ono też pojawić w wyniku przyjmowania niektórych leków (np. beta-karotenu, tetracykliny), w przebiegu żółtaczki typu A lub B, łuszczycy, grzybicy, wskutek palenia papierosów (zwykle dotyczy to palca wskazującego i środkowego). Brązowe – takie zabarwienie powodują niektóre leki stosowane zewnętrznie (m.in. cygnolina, nadmanganian potasu), a także henna. Występuje też przy chorobach tarczycy, niedożywieniu, nadużywaniu nikotyny.Zielone – przebarwienie może się pojawić na skutek zakażenia bakteryjnego pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), do którego zwykle dochodzi w wyniku częstego moczenia rąk w wodzie z detergentami, skaleczenia podczas manikiuru albo przy grzybicy.Szaroniebieskie – to zwykle skutek zatrucia (np. srebrem – srebrzyca), a także stosowania niektórych leków (np. przeciwmalarycznych). Występuje też w chorobach związanych z zaburzeniami krążenia obwodowego (np. choroba Raynauda) i przy zaburzeniach metabolizmu miedzi (choroba Wilsona). Czarne – częściowe zaciemnienie płytki zwykle jest skutkiem urazu (powstaje krwiak podpaznokciowy). Ciemna barwa paznokci bywa wynikiem stosowania niektórych leków czy środków chemicznych. Zaś czarne zmiany pod paznokciem na jednym palcu, które w odróżnieniu od krwiaka nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, mogą być odmianą czerniaka złośliwego.
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Czy białe plamki na paznokciach to rzeczywiście awitaminoza? Wyjaśnia dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik
Paznokcie - zmieniona struktura
Pogrubienie płytki – zwykle płytki paznokci ulegają pogrubieniu wraz z wiekiem, ale zdarza się to również przy grzybicy, łuszczycy, wyprysku kontaktowym, liszaju płaskim. Zanikanie płytki – objawia się stopniowym ścieńczaniem i zmniejszaniem się płytki paznokciowej, aż do całkowitego jej zaniku. Zwykle dotyczy jednego lub kilku paznokci. Zanikanie paznokcia może być uwarunkowane genetycznie. Występuje też po urazach paznokci lub w przebiegu niektórych chorób, np. łuszczycy krostkowej. Rozdwajanie się paznokci – to oddzielanie się zewnętrznej części paznokcia od części łożyskowej. Może być skutkiem urazu, nieumiejętnego używania pilnika, wysuszenia płytki przez silnie działające detergenty, lakiery lub aceton. Naparstkowanie paznokcia – na płytce widoczne są małe wgłębienia (jak w naparstku). Takie zmiany są charakterystyczne dla łuszczycy. Mogą też występować przy łysieniu plackowatym, wyprysku lub w wyniku urazu.Szorstkość płytki – jest ona matowa i szorstka. Może to być uwarunkowane genetycznie, ale często jest skutkiem kontaktu z detergentami (dochodzi do uszkodzenia powierzchni paznokcia).Bruzdowanie płytki – to poprzeczne lub podłużne uwypuklenia. Poprzeczne bruzdowanie płytek paznokciowych to tzw. linie Beau. Objaw ten może towarzyszyć chorobom nerek, wątroby, nowotworom, a także być następstwem niedożywienia lub przedłużającego się porodu. Podłużne często ujawniają się z wiekiem. Występują też przy chorobach układu krążenia lub zaburzeniach hormonalnych.
Grzybica atakuje najczęściej
Ta choroba stanowi przyczynę połowy wszystkich zmian na paznokciach. Zwykle pojawia się na paznokciach stóp, rzadziej rąk. Często jest skutkiem rozprzestrzeniania się grzybicy stóp. Grzybicą paznokci, podobnie jak grzybicą stóp, łatwo się zarazić na basenach, w hotelach, używając cudzych przyborów do manikiuru i pedikiuru, ręczników, pożyczając obuwie. Infekcji sprzyja też noszenie ciasnych butów wykonanych ze sztucznych tworzyw. Płytka paznokcia staje się zgrubiała, nierówna i matowa, zmienia zabarwienie na żółte, zielonkawe lub brunatne. Przy tym jest wyraźnie słabsza, podatna na rozdwajanie i boli przy dotykaniu. Domowe kuracje nie poradzą sobie z tym rodzajem grzybicy, dlatego trzeba iść do dermatologa, by przepisał odpowiednie leki.
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Jakie jeszcze choroby można wyczytać z paznokci? Wyjaśnia dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik
Chroń i wzmacniaj paznokcie każdego dnia
- Nie obgryzaj paznokci – to osłabia płytki.
- Chroń paznokcie przed detergentami.
- Nie wycinaj skórek – łatwo o uszkodzenie płytki.
- Używaj podkładów pod lakier kolorowy.
- Wzmacniaj paznokcie odżywkami.
- Jedz produkty bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, wapń, krzem, cynk i miedź – utrzymują paznokcie w doskonałej kondycji.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta