Zmiana głosu czy ból gardła? Objawy raka, których nie można ignorować
Rak nosogardła to śmiertelnie niebezpieczna choroba, która często pozostaje niezauważona w początkowych stadiach, ponieważ rozwija się bez wyraźnych sygnałów. Wywoływane przez nią dolegliwości bywają mylone z innymi schorzeniami, co opóźnia diagnozę. Jakich objawów nie powinniśmy ignorować, ponieważ mogą świadczyć o zmianach nowotworowych w gardle?
Co to jest rak nosogardła?
Rak nosogardła to nowotwór złośliwy rozwijający się z komórek nosogardzieli - najwyższej części gardła, znajdującej się za nosem. To najczęstszy rodzaj nowotworu w obszarze głowy, twarzy i szyi.
Rokowanie zależy od stadium choroby w momencie diagnozy. W przypadku wczesnego wykrycia 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi nawet 70 proc., w zaawansowanej postaci rak ten cechuje się wysokim ryzykiem nawrotów i przerzutów, a 5-letnie przeżycie spada do 10-40 proc.
Pierwsze objawy raka nosogardła
Objawy raka nosogardła w początkowych stadiach są trudne do rozpoznania, ponieważ wiele z nich przypomina powszechne schorzenia laryngologiczne, co sprawia, że pacjenci często je ignorują lub błędnie uznają za mniej poważne problemy zdrowotne.
Do najczęstszych objawów należy ból głowy, który początkowo ma charakter tępy i migrenowy, a z czasem staje się ostry i przenikliwy. Objaw ten jest powszechnie mylony z dolegliwościami neurologicznymi lub chorobami naczyniowymi.
Kolejnym wczesnym objawem jest szum uszny, wynikający z zablokowania trąbki słuchowej przez guz w nosogardle. Pacjenci skarżą się na charakterystyczny, uporczywy dźwięk w uchu, często występujący tylko po jednej stronie. Szumy mogą mieć różną postać - brzęczenia, dzwonienia, trzeszczenia, gwizdania, szmerów, syczenia czy pisku.
Zatkany nos to równie częsty symptom na wczesnym etapie choroby, który stopniowo ulega nasilenia. Pacjent początkowo nie może oddychać przez jedną dziurkę, później drożność nosa staje się coraz mniejsza, co zmusza do nabierania powietrza przez usta, pojawia się też krwista wydzielina z nosa.
Inne charakterystyczne objawy to powiększenie i stwardnienie węzłów chłonnych szyjnych, a także zmiana głosu bądź zaburzenia w mówieniu (zwłaszcza gdy guz rośnie w okolicy strun głosowych). Może pojawić się chrypka, nagłe zanikanie głosu w trakcie mówienia, a nawet zmiana w zakresie jego wysokości.
Ból i trudności w połykaniu to objawy związane z obecnością guza, który utrudnia przełykanie zarówno pokarmu, jak i płynów. Często pacjenci mają wrażenie, że coś utknęło im w gardle. Towarzyszą temu także krwawienia z jamy ustnej, zwłaszcza gdy guz ulega powiększeniu.
W późniejszych stadiach raka nosogardła objawy stają się coraz bardziej wyraźne. Guz stopniowo rośnie, powodując intensywniejsze bóle głowy, brak apetytu, problemy ze słuchem czy krwawienia z nosa.