Zmęczenie i wypadające włosy to sygnał ważnego niedoboru. "Odciski pościeli na ciele"

2024-08-30 15:35

Wypadające włosy to problem wielu osób bez względu na płeć. Do tego dochodzi uczucie zmęczenia i tak naprawdę nie wiemy, czy to wynik przepracowania, złej diety, a może objaw choroby. Choć przyczyn zdecydowanie może być wiele, to dietetyczka kliniczna Paulina Szymczak zdradza, jakie badanie warto wykonać, by wykluczyć jeden z potencjalnych powodów.

Zmęczenie i wypadające włosy to sygnał ważnego niedoboru. Odciski pościeli na ciele
Autor: Fot. Getty Images/ Paulina Szymczak

Zdarza się, że po przebudzeniu na twarzy, czy innych częściach ciała dostrzegamy odgniecione ślady pościeli. Przyznajmy, że niewielu z nas zastanawia się, dlaczego się pojawiły. Okazuje się, że powodem może być niewłaściwy poziom ferrytyny.

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Niedobór żelaza to nie tylko wypadanie włosów. “Poważne konsekwencje”

O anemii wiemy całkiem sporo. Jednak czasem łatwo przeoczyć jej objawy jeśli nie zdecydujemy się, by wykonać szczegółowe badania krwi. Niedobór żelaza stanowi jej najczęstszą przyczynę. Dietetyczka kliniczna Paulina Szymczak wskazuje, że z jej doświadczenia wynika, iż niedobór tego pierwiastka to jeden z najczęściej obserwowanych problemów zdrowotnych. A te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Jednym z najbardziej widocznych objawów zaburzonej pracy organizmu, spowodowanego często brakiem żelaza u kobiet i pogorszeniem pracy tarczycy jest zatrzymanie wody w organizmie. To zjawisko może objawiać się opuchnięciem twarzy lub innych części ciała, a także pozostawianiem odcisków pościeli na ciele lub poduszki na twarzy. Czasami można nawet zauważyć ślady ubrań na skórze, co świadczy o zwiększonej retencji wody

- wyjaśnia specjalistka.

Dietetyczka wskazuje również, że niedobory żelaza powodują redukcję syntezy hormonów tarczycy w osoczu. A to z kolei sprawia, że zwiększa się wydzielanie tyreotropiny, którą znamy pod określeniem TSH

Skutkiem tego może być powiększenie tarczycy i rozwój jej niedoczynności, czyli stanu, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów. Niedoczynność tarczycy to poważne schorzenie, które może wpływać na ogólny stan zdrowia, a także na wygląd zewnętrzny

- wskazuje Paulina Szymczak.

Pamiętajmy zatem, by zrobić badanie krwi ukazujące poziom ferrytyny. Od 2022 roku można je zrobić na NFZ, wystarczy porozmawiać z lekarzem rodzinnym, wskazać na swoje obawy, czy poinformować, że zależy nam, by zyskać większą wiedzę na temat kondycji organizmu.

Koktajl pełen żelaza. Przygotuj go z przepisu Pauliny Szymczak

Jednym z powodów niedoboru żelaza mogą być zaburzenia wchłaniania. Tego rodzaju problem widoczny jest np. u osób chorych na celiakię. Obfite miesiączki, częsta hemodializa z powodu chorób nerek, czy choćby nawracające krwawienia z nosa to także przyczyny niskiego poziomu tego pierwiastka.

Dietetyczka wskazuje jednak jeszcze na jedną kwestię, a mianowicie błędy dietetyczne, czyli sięganie po produkty, które cechuje niska zawartość przyswajalnych form żelaza. 

W celu zapobiegania takich problemów, ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości produktów bogatych w żelazo, takich jak czerwone mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz warzywa liściaste. Również regularne badania krwi mogą pomóc w wykryciu i leczeniu niedoboru żelaza, co jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania tarczycy i zdrowia całego organizmu

- dodaje specjalistka.

Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie prostego koktajlu. Przepis Pauliny Szymczak jest wyjątkowo prosty, a jego wykonanie zajmuje kilka minut. 

Składniki:

  • 150 ml wody,
  • garść szpinaku
  • 2 łyżki natki pietruszki,
  • sok z połowy cytryny,
  • pół banana,
  • pół jabłka,
  • 2 łyżki siemienia lnianego.

Wszystko zmiksować i gotowe. Dzięki tak skomponowanym składnikom nie tylko dostarczamy do organizmu dużą dawkę żelaza, ale także bezcenny błonnik, potas, magnez i witaminy. Jednym słowem skorzysta cały organizm, nie tylko nasza skóra, czy włosy.