Zauważyłaś te objawy? Wątroba może dawać ci ostatnie ostrzeżenie

2025-01-11 7:50

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele, odpowiedzialny za detoksykację, metabolizm i magazynowanie substancji odżywczych. Często jednak problemy z nią przez długi czas pozostają niezauważone, bo objawy są dość nietypowe i można je pomylić z innymi schorzeniami. Na co warto zwrócić uwagę?

Zauważyłaś te objawy? Wątroba może dawać ci ostatnie ostrzeżenie
Autor: Getty Images

Rola wątroby

Wątroba, największy narząd wewnętrzny w organizmie, pełni wiele kluczowych funkcji. Odpowiada za regulację procesu krzepnięcia krwi, usuwanie toksyn, takich jak alkohol, oraz produkcję żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczów. Jednak jej działanie może być osłabione na skutek różnych chorób lub niezdrowego stylu życia.

Problemy z wątrobą są stosunkowo powszechne i dotykają miliony osób na całym świecie. Według dr Douglasa Weine’a, gastroenterologa z Hackensack Meridian Health Center, termin „choroba wątroby” obejmuje wiele schorzeń, takich jak nowotwór, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby czy zapalenie narządu.

Objawy uszkodzenia wątroby często są subtelne i łatwe do przeoczenia, co sprawia, że wczesne wykrycie problemów może być trudne.

Zwykle objawy choroby wątroby nie pojawiają się, dopóki nie dojdzie do znacznego uszkodzenia wątroby

- powiedział dr Bubu Banini, hepatolog i adiunkt w Yale School of Medicine.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Nietypowe objawy problemów z wątrobą

Utrata owłosienia lub zmiana struktury włosów

Wątroba odgrywa istotną rolę w metabolizmie testosteronu. Gdy jest uszkodzona, produkcja hormonu przebiega wolniej, w efekcie czego estrogen przez dłuższy czas pozostaje w organizmie, doprowadzając do zjawiska feminizacji.

Skutkiem jest:

  • utrata owłosienia na klatce piersiowej i innych częściach ciała (np. na rękach, nogach),
  • rozwój tkanki piersiowej (ginekomastia),
  • spadek libido,
  • zaburzenia erekcji.

Dochodzi również do zmian w strukturze włosów. Mężczyźni z chorą wątrobą zwracają uwagę, że ich włosy stają się bardziej miękkie i podatne na układanie, bardziej przypominają włosy kobiet.

Zażółcenie skóry lub oczu

Subtelnym objawem choroby wątroby jest zażółcenie białek oczu lub skóry, znane jako żółtaczka

- powiedział lekarz.

Jest to spowodowane nadmiarem bilirubiny, czyli pigmentu, który jest wynikiem rozpadu czerwonych krwinek w organizmie. Zwykle jest ona usuwana za pomocą wątroby, ale jej zbyt duża ilość powoduje żółtaczkę i wskazuje na problemy z pracą narządu.

Ciemne zabarwienie moczu

Ciemny mocz u większości osób to sygnał, że nie pijemy wystarczającej ilości wody. Jednak u pacjentów z chorobami wątroby nietypowe zabarwienie jest skutkiem nadmiaru bilirubiny w organizmie.

Wówczas mocz staje się ciemnopomarańczowy, bursztynowy, a nawet brązowy. Kolor ten nie ulega zmianie bez względu na ilość wypitych płynów w ciągu dnia i jest sygnałem do odwiedzenia lekarza.

Obrzęk nóg, kostek lub brzucha

Opuchlizna rzadko kojarzona jest z problemami z wątrobą, ale jest ważnym sygnałem marskości tego narządu. W wyniku tej choroby dochodzi do spowolnienia przepływu krwi przez organ i zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Nadmierne ciśnienie w żyle wrotnej powoduje gromadzenie się płynu w nogach lub w jamie brzusznej. Obrzęk może być też wynikiem problemów z produkcją wystarczającej ilości niektórych białek, takich jak albuminy.

Łatwe powstawanie siniaków

Osoby, u których występuje uszkodzenie wątroby, mogą zauważyć, że łatwiej dochodzi do siniaków lub krwawień po drobnych urazach. Według ekspertów dzieje się tak, ponieważ wątroba odgrywa kluczową rolę w produkcji białek niezbędnych do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi.

Gdy jej funkcjonowanie jest zaburzone, stajemy się bardziej podatni na niekontrolowane krwawienia. Może to skutkować zarówno drobnymi siniakami, jak i poważniejszymi, trudnymi do opanowania krwotokami.

Dezorientacja

Każdy z nas od czasu do czasu miewa trudności z pamięcią lub zapomina o pewnych sprawach, jednak nie powinniśmy lekceważyć poważnych zmian w naszym stanie psychicznym.

Dezorientacja, nagłe zmiany sposobu myślenia i trudności w koncentracji powinny być traktowane poważnie. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Tego rodzaju symptomy mogą być wczesnym ostrzeżeniem przed poważniejszymi schorzeniami, w tym chorobami wątroby, które wymagają natychmiastowej interwencji.

U osoby, która poza tym jest zdrowa, może rozwinąć się ostra niewydolność wątroby, która może objawiać się zmianami stanu psychicznego lub osobowości, takimi jak dezorientacja, splątanie lub senność

- powiedział dr Banini.

Co zrobić, gdy zauważysz niepokojące objawy?

Jeśli zauważysz niepokojące objawy sugerujące problemy z wątrobą, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, aby postawić właściwą diagnozę i podjąć leczenie.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u internisty, który wstępnie oceni stan zdrowia. Następnie konieczne może być spotkanie z hepatologiem lub gastroenterologiem.

Do diagnostyki chorób wątroby zwykle wymagane są badania laboratoryjne, takie jak ocena wskaźników funkcji wątroby (ALT, AST, bilirubina, albuminy, czas protrombinowy), które pozwalają ocenić stan wątroby oraz wykryć ewentualne uszkodzenia.

W przypadku podejrzenia infekcji zleca się badania na obecność wirusów zapalenia wątroby. Często pacjenci są kierowani na USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić strukturę narządu oraz wykryć ewentualne zmiany.

Dużą wartość diagnostyczną ma również biopsja, elastografia wątroby, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny (MRI). Są stosowane, gdy konieczne jest dokładniejsze zbadanie narządu.