Zatrucie grzybami - sprawdź czy masz te objawy? To może być zatrucie grzybami

2022-09-08 13:24

Zatrucie grzybami może skończyć się śmiercią, dlatego na grzybobranie warto wybierać się z atlasem. A gdy przyrządzasz potrawę z grzybów leśnych, na wszelki wypadek zostaw w lodówce próbkę dla sanepidu. Jeśli po zjedzeniu grzybów masz niestrawność, nudności czy ból brzucha - natychmiast zgłoś się do lekarza. Jakie jeszcze mogą być objawy zatrucia grzybami?

grzyby
Autor: Getty Images Kosz z grzybami

Spis treści

  1. Objawy zatrucia grzybami
  2. Kiedy występują objawy zatrucia grzybami?
  3. Zatrucie grzybami - co robić?
  4. Mity na temat trujących grzybów

Zatrucia grzybami zdarzają się co roku. Wiele z nich niestety kończy się śmiercią. Dlatego nawet łagodne objawy gastryczne po zjedzeniu grzybów: nudności czy ból brzucha, powinny skłonić nas do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej.

Objawy zatrucia grzybami

Nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha to podstawowe objawy zatrucia grzybami. Ale zdarzają się też objawy, których nie wiążemy z działaniem grzybów:

Toksyny grzybów bowiem wywołują nie tylko zaburzenia gastryczne, ale również atakują układ nerwowy, wywołując zaburzenia neurologiczne i halucynacje. A popularna olszówka czyli krowiak podwinięty powoduje rozpad czerwonych ciałek krwi. Dlatego po jakiekolwiek niepokojące objawy po zjedzeniu grzybów trzeba zgłosić lekarzowi.

Kiedy występują objawy zatrucia grzybami?

Wszystko zależy od rodzaju zjedzonych grzybów i ich ilości. Zatrucie borowikiem szatańskim lub olszówką daje objawy w postaci nudności, wymiotów, bólów głowy i brzucha po ok. 3-5 godzin po zjedzeniu. Symptomy zatrucia śmiertelnie groźnym muchomorem sromotnikowym mogą się pojawić nawet po kilkunastu godzinach. Natomiast zatrucie zasłonakiem rudym, który zawiera toksynę uszkadzającą nerki, daje o sobie znać dopiero po 14 dniach.

Jak mrozić grzyby?

Zatrucie grzybami - co robić?

Najlepiej natychmiast udać się do lekarza wraz z resztkami potrawy z grzybów, którą zjedliśmy oraz resztkami pozostałymi po czyszczeniu grzybów. To pomoże w zidentyfikowaniu toksyny, która nas zatruła. Można pić wodę z solą, by sprowokować wymioty, a wymiociny zabezpieczyć do analizy.

Nie wolno leczyć się na własną rękę!

Z zatruciem grzybami na pewno sami sobie nie poradzimy. A w przypadku muchomora sromotnikowego możemy sobie odebrać jakiekolwiek szanse na przeżycie. Zatrucie tym grzybem jest śmiertelnie niebezpieczne, a w procesie działania toksyny następuje krótki okres poprawy, który może uśpić czujność. Po nim następuje pogorszenie kończące się zgonem. Badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy.

Mity na temat trujących grzybów

Jeśli nie znamy się na grzybach i nie mamy pewności, że zbieramy jadalne, lepiej nie robić tego wcale. Krążące między ludźmi sposoby sprawdzania, czy grzyby nadają się do jedzenia są nieprawdziwe. Oto lista najpopularniejszych mitów.

Niejadalne grzyby mają niedobry smak

NIEPRAWDA - najgroźniejszy muchomor sromotnikowy jest albo bez smaku, albo wydziela przyjemną słodycz. Natomiast goryczak żółciowy, przez niektórych mylnie nazywany borowikiem szatańskim, nie jest trujący, tylko nieusuwalny gorzki smak sprawia, ze nikt nie jest w stanie go zjeść.

Rozkrojony trujący grzyb zabarwia się na sino

NIEPRAWDA - zmiana zabarwienia nie ma żadnego związku obecnością toksyn w grzybach. Często sinieją właśnie grzyby jadalne.

Cebula czernieje, gdy położymy plaster na trującym grzybie

NIEPRAWDA - czerniejąca cebula informuje, że grzyb zawiera związki siarki. Nie jest to żaden test na jadalność.

Olszówka przestaje być toksyczna po wielokrotnym wygotowaniu

NIEPRAWDA - bez względu na długość gotowania olszówka zawiera toksyny powodujące rozpad czerwonych ciałek krwi.

Przeczytaj też:

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 5
Maślak zwyczajny to grzyb:
Zdjęcie