Wzmożone pragnienie jest normalne w upale, ale może świadczyć o chorobach. Oto ich lista
Wzmożone pragnienie latem wydaje się naturalne – w końcu jest gorąco, więc tracimy więcej wody wraz z potem. Nie zawsze jednak wzmożone pragnienie jest odpowiedzią na warunki zewnętrzne. Bywa, że jest to skutek chorób, które rozwijają się w organizmie. Sprawdź, jakie choroby mogą powodować, że ciągle chce się pić.
Za dużo wapnia powoduje wzmożone pragnienie
Nadmierne pragnienie może towarzyszyć schorzeniu zwanemu hiperkalcemią. To problem, w którym w organizmie stwierdzany jest nadmiar wapnia.
Może być to skutek innych schorzeń, jak m.in. nadczynność tarczycy albo nadczynność przytarczyc. Pacjentom towarzyszyć może szereg innych dolegliwości, wśród których wymienia się:
- kamicę nerkową
- kamicę żółciową
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak bóle brzucha czy skłonność do zaparć
- stany zapalne trzustki
- stany depresyjne
- nadciśnienie tętnicze krwi
- wrzody żołądka
- wrzody dwunastnicy
Choroby nadnerczy mogą objawiać się wzmożonym pragnieniem
Choroby nadnerczy, takie jak nadczynność kory nadnerczy, również mogą objawiać się nadmiernym pragnieniem. To skutek nadmiaru aldosteronu, hormonu, który bierze udział w procesach gospodarki wodnej i elektrolitowej w organizmie.
Objawy towarzyszące temu schorzeniu to także wielomocz, nadciśnienie, osłabienie nieuzasadnione innymi czynnikami, skurcze mięśni. Nadmiar sodu, który towarzyszy schorzeniu, powoduje wzmożone pragnienie.
Cukrzyca - duże pragnienie i częste wydalanie moczu
Cukrzyca to jedna z najczęściej rozpoznawanych współcześnie chorób metabolicznych. Sprzyjają jej zarówno błędy żywieniowe, jak i niektóre zmiany cywilizacyjne.
Hiperglikemia, do której dochodzi w przebiegu cukrzycy, to problem, z którym organizm walczy, poprzez wydalanie glukozy z moczem. W efekcie osoby z cukrzycą częściej wędrują do toalety celem oddania moczu, jak również cierpią z powodu wzmożonego pragnienia.
Inne objawy, które mogą sugerować, że zmagamy się z cukrzycą, to m.in. nieuzasadnione chudnięcie, osłabienie i senność, a także podatność na infekcje intymne i niegojące się zmiany skórne.
W takiej sytuacji niezbędna jest dalsza diagnostyka, pozwalająca wykluczyć lub potwierdzić zachorowanie na cukrzycę, a w dalszej kolejności wdrożyć odpowiednie leczenie.
Choroba, która powoduje wzmożone pragnienie
Moczówka prosta spowodowana jest niedoborem wazopresyny. Ten hormon jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne wody. W niektórych przypadkach moczówki dochodzi do utraty wrażliwości kanalików nerkowych na wazopresynę. Skutkiem choroby jest wydalanie dużych ilości niezagęszczonego moczu oraz wzmożone pragnienie.
Leki i problemy psychiczne powodujące, że bardziej chce się pić
Niektóre osoby zażywające na stałe leki także cierpią z powodu wzmożonego pragnienia. Jest to relatywnie częsty skutek uboczny środków antydepresyjnych i uspokajających, ale także przeciwbólowych i moczopędnych.
Zintensyfikowane pragnienie może być też reakcją organizmu na zaburzenia psychiczne i emocjonalne, wśród których wymieniana jest polidypsja psychogenna, czyli nerwica pragnieniowa. Schorzenie może towarzyszyć również innym jednostkom chorobowym, m.in. schizofrenii.