Wysięk surowiczy - czym jest, kiedy powstaje?
Wysięk, czyli wyciekający z rany płyn, postrzegany jest jako coś negatywnego i szkodliwego. Często zupełnie niepotrzebnie. Ten o prawidłowej konsystencji, kolorze i ilości wspiera proces gojenia się rany. Jednak warto pamiętać, że niekiedy może być naprawdę groźny. Czym dokładnie jest wysięk, kiedy powstaje i jak postępować, gdy się pojawi?
Spis treści
- Czym jest wysięk surowiczy?
- Rodzaje wysięku surowiczego
- Wysięk surowiczy – czy jest powodem do niepokoju?
- Jak postępować, gdy pojawi się wysięk?
Wysięk może pojawić się podczas gojenia się rany. Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika zewnętrznego np. urazu termicznego, mechanicznego, chemicznego. Bardzo często, na etapie gojenia się rany pojawia się wysięk, będący jednym z wielu elementów procesu gojenia się rany. Niestety jego nadmiar lub nieodpowiedni kolor niesie za sobą negatywne konsekwencje.
Czym jest wysięk surowiczy?
Wysięk surowiczy to gromadzący się w ranie płyn o przejrzystej, wodnistej konsystencji. Wysięk, pojawiający się za sprawą stanu zapalnego, jest naturalną reakcją obronną organizmu - ułatwia i przyspiesza gojenie ran. W jego składzie znajdziemy cenne składniki:
- białka i enzymy – przyspieszają gojenie się rany,
- leukocyty – chronią przed bakteriami i wirusami,
- składniki mineralne – pełnią funkcję odżywczą.
To właśnie poprzez wysięk, na powierzchnię skóry dostają się niezbędne do jej regeneracji składniki.
Rodzaje wysięku surowiczego
W zależności od koloru i konsystencji wyróżniamy trzy rodzaje wysięku:
- Wysięk surowiczy – o rzadkiej i przezroczystej konsystencji,
- Wysięk surowiczo-krwisty – o rzadkiej konsystencji zabarwionej krwią,
- Wysięk surowiczo-ropny – o żółtej, gęstej i lepkiej konsystencji.
Wysięk surowiczy – czy jest powodem do niepokoju?
Wysięk jest naturalną reakcją obronną organizmu. Jeśli rana goi się prawidłowo, a wysięk ma rzadką i przezroczystą konsystencję, nie ma powodów do niepokoju. Wysięk wspomaga i przyspiesza proces gojenia się rany. Chroni przed jej wyschnięciem i pomaga w utrzymaniu wilgotnego środowiska, które jest sprzymierzeńcem dla prawidłowego procesu gojenia się rany.
Ponadto wspiera migrację komórek naprawczych i dostarcza niezbędnych do procesu metabolizmu substancji odżywczych.
Jednak w przypadku, gdy jego ilość będzie trudna do opanowania, należy zgłosić się do lekarza. Nadmierna produkcja jest najczęściej następstwem narastającego zakażenia rany. Powodem do niepokoju jest również nieprzyjemny, zapach, czerwona lub biała barwa, a także nieodpowiednia konsystencja – zbyt rzadka lub zbyt wodnista.
Jak postępować, gdy pojawi się wysięk?
Sączące się rany wymagają szczególnej pielęgnacji, a kluczowe jest stosowanie odpowiednio dobranego opatrunku. Opatrunek powinien umożliwiać kontakt z łożyskiem rany i wchłaniać wysięk. Jednak ważne jest by nie wysuszał i nie zaklejał rany.
Dobrym rozwiązaniem są hydrokoloidowe oraz opatrunki żelowe, które poprzez regulację mikrośrodowiska przyspieszają proces gojenia się rany. W przypadku znacznej ilości wysięku – trudnej do wchłonięcia, powinniśmy często zmieniać opatrunek.
Należy jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem każda zmiana opatrunku zwiększa ryzyko zakażenia rany drobnoustrojami i przerywa proces gojenia.
Opatrunek zmieniamy tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Ponadto sączących się ran nie należy dotykać, polewać alkoholem, gencjaną ani też przebijać powstałych pęcherzy. W przypadku pojawienia się wątpliwości lub jakichkolwiek nieprawidłowości, należy zgłosić się do lekarza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta