Wypadają ci włosy? Przyczyna może leżeć dużo głębiej niż myślisz
Wypadanie włosów często niesłusznie kojarzy się wyłącznie z problemem urodowym, podczas gdy w rzeczywistości może być symptomem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Co oznacza nadmierne wypadanie włosów i jak sobie z nim radzić? Jakie kroki podjąć w przypadku intensywnej utraty włosów wiosną i latem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Wypadanie włosów - najczęstsze przyczyny
Dlaczego włosy wypadają? Odpowiedź na to pytanie, nie zawsze jest prosta. Czasem u podłoża mogą leżeć błędy w pielęgnacji, jak np. zły dobór szamponu czy odżywki (lub jej brak). Ale zwykle przyczyna płynie z wewnątrz naszego organizmu, a pielęgnacja, nawet najlepsza, może okazać się niewystarczająca, żeby powstrzymać wypadanie włosów.
Codzienna utrata ok. 100 włosów uchodzi za normę. W przypadku włosów długich czy bardzo długich może się wydawać, że wypada ich więcej, ale jest to efekt ich długości, która dodaje objętości włosom, nie tylko tym na głowie, ale niestety także tym, które zostają na szczotce.
Niedobory, które mogą powodować wypadanie włosów
Zintensyfikowane wypadanie włosów może mieć podłoże chorobowe.Najczęstsze przyczyny to niedobory witamin lub składników mineralnych:
- niedobór witaminy B12 może powodować wypadanie włosów
- niedobór witaminy D może powodować zwiększone wypadanie włosów
- włosy mogą wypadać w przypadku niedoborów żelaza
Choroby, które objawiają się wypadaniem włosów
Ponadto, wiele chorób może sprzyjać wypadaniu włosów. Wymienia się tutaj m.in.
- choroby tarczycy – przy czym przyczyną wypadania włosów może być zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy
- chudnięcie, szczególnie w szybkim tempie może sprzyjać utracie włosów
- przyczyną wypadania włosów może być niewłaściwie skomponowana dieta
- antykoncepcja hormonalna
- przebyte choroby i zabiegi operacyjne
- długotrwały stres
- zaburzenia hormonalne, także po ciąży i w okresie menopauzy
Dlaczego wypadają włosy?
Wypadanie włosów może być też powodowane przez przyczyny mechaniczne:
- zbyt ciasne wiązanie włosów może działać niszcząco na włosy
- wypadanie może być powodowane używaniem niewłaściwych gumek do włosów
- zbyt częste suszenie włosów, prostowanie lub kręcenie na lokówce, również mogą uszkadzać włosy (m.in. wskutek oddziaływania wysokich temperatur)
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Co zrobić, jeśli mimo starań i zabiegów pielęgnacyjnych włosy wciąż „lecą”? Na początek można skorzystać z darów natury, jak picie ziół takich jak skrzyp i pokrzywa, które mogą działać wzmacniająco na włosy. Potrzebne jest również wzmocnienie organizmu odpowiednią suplementacją witamin i minerałów.
Jeśli problem nie mija, ale ulega nasileniu, warto odwiedzić lekarza i wykonać podstawowy „przegląd” organizmu, dodatkowo badając krew pod kątem ewentualnych niedoborów lub innych nieprawidłowości związanych ze stanem zdrowia.
Nie zaleca się eksperymentowania za pomocą kolejnych kosmetyków lub domowych sposób czy "cudownych" internetowych metod, ponieważ źle dobrana pielęgnacja, bez ustalenia przyczyn wypadania włosów, może zaszkodzić, zamiast pomóc.
Dlaczego wiosną i latem wypada więcej włosów?
Wiosną, po zimie, a następnie po lecie, może dochodzić do wzmożonego wypadania włosów. To skutek tego, że włosy mają określony cykl wzrostu. Ponadto zarówno zima, jak i lato, mogą sprzyjać pogroszeniu kondycji włosów, wskutek narażenia na czynniki niszczące, jak wysokie lub niskie temperatury, a w przypadku lata, dodatkowo kąpiele w słonej wodzie morskiej.
Zwykle do silniejszego wypadania włosów dochodzi 2-3 miesiące po „wydarzeniu wyzwalającym”. Warto mieć na uwadze także fakt, że dla organizmu zmiany temperatur także są stresogenne. Ponadto, po zimie niekiedy nasze organizmy są pozbawione wielu składników odżywczych, co dodatkowo osłabia także kondycję włosów.