Wszystko, co powinieneś wiedzieć o skurczach łydek
Skurcze łydek mogą nas złapać w różnych sytuacjach – podczas snu, siedzenia za biurkiem, podczas treningu. Przyczyn może być wiele, dlatego jeśli skurcz już się pojawi, warto nieco zwolnić – w sensie dosłownym i metaforycznym. Należy przyjrzeć się swojej diecie i codziennym aktywnościom oraz wyciągnąć stosowne dla siebie wnioski.
Spis treści
- Potas i magnez - nasi sprzymierzeńcy
- Dlaczego magnez i potas są tak ważne?
- Aktywny tryb życia i rozsądne treningi
- Podczas intensywnego wysiłku, ale też i upałów
Skurcze łydek to nagłe, silne i bolesne skurcze mięśni, trwające nawet kilkadziesiąt sekund. Jeśli skurcz pojawia się jednorazowo, można przejść nad tym do porządku dziennego, gdy natomiast sytuacja się powtarza i skurcze zaczynają nam towarzyszyć częściej, powinniśmy poznać ich przyczynę, a przede wszystkim szybko zareagować.
Potas i magnez - nasi sprzymierzeńcy
Powtarzające się skurcze to znak, że nasz organizm jest nadmiernie eksploatowany lub że występuje w nim dysproporcja składników mineralnych – magnezu i potasu. Składniki te dostarczane są wraz z codzienną dietą, ale można również rozważyć uzupełniającą suplementację, najlepiej suplementem diety z wysoką zawartością magnezu (300 mg w 1 tabletce) i potasu (300 mg w 1 tabletce) – Doppelherz aktiv Na skurcze.
Dlaczego magnez i potas są tak ważne?
Najważniejszą kwestią jest to, że wspomniane składniki mineralne pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Potas dodatkowo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Oczywiście magnez spełnia również wiele innych funkcji: pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia czy – również tak jak potas – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Te dobroczynne składniki są istotne dla naszego układu nerwowego, bo wspomagają go w powyżej opisanym, szerokim zakresie. Warto też wiedzieć, że jedną z przyczyn skurczy może być długotrwały, nadmierny wyrzut adrenaliny, spowodowany napięciem nerwowym, więc o ten aspekt należy zadbać w szczególności.
Aktywny tryb życia i rozsądne treningi
Inną możliwą przyczyną skurczu łydek może być siedzący tryb życia, który może mieć nieodpowiedni wpływ na nasze mięśnie. Dlatego oprócz regularnych spacerów, pływania, jazdy na rowerze, joggingu czy innych aktywności, warto pamiętać o przerwach podczas wykonywania pracy w pozycji siedzącej lub stojącej. Kilka minut odpoczynku, wejście po schodach na inne piętro, ćwiczenia nóg, które można wykonać nawet pod biurkiem, częsta zmiana pozycji ciała i unikanie zakładania nogi na nogę, mogą pomóc.
Skurczy łydek doświadczają również osoby aktywnie uprawiające sport. Należy pamiętać, że zbyt intensywne, długotrwałe treningi i nadmierny regularny wysiłek fizyczny mogą wywołać efekt przetrenowania, co skutkuje zmianami w wydzielaniu się hormonów w organizmie, biorących udział w regulacji wysiłkowej przemiany materii i gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ich poziom jest podwyższony przez dłuższy czas, może to prowadzić m.in. do skurczy łydek. Warto więc uprawiać sport, ale na miarę swoich możliwości.
Podczas intensywnego wysiłku, ale też i upałów
Przyczynianie się do utrzymania równowagi elektrolitowej i zachowania prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej również jest istotne zwłaszcza podczas upalnych dni. Chcąc się do tego przyczynić, warto odpowiednio się odżywiać i nawadniać lub opcjonalnie rozważyć uzupełniającą suplementację suplementem diety Doppelherz aktiv Na skurcze. Wymieniony suplement diety jest szczególnie zalecany przy utracie elektrolitów w wyniku pocenia się czy intensywnego wysiłku fizycznego.
Zawarty w nim magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, a cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto produkt zawiera: witaminę B6 i witaminę B12, które przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, właściwego funkcjonowania układu nerwowego oraz utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. W suplemencie diety znajdziemy także żelazo (które m.in. przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia) oraz chrom (przyczyniający się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych).