Winne są nie tylko geny. Na osteoporozę też sami sobie „pracujemy”, sprawdź jak

2024-04-12 15:47

Cichy "złodziej kości" może być śmiertelnie niebezpieczny, jeśli u starszej lub chorej osoby dojdzie do złamania. Co ważne, ta dolegliwość może zdarzać się również u młodszych osób, które mają zbyt małą podaż wapnia czy niedobór witaminy D (o co w naszym klimacie nietrudno). Jak się ustrzec osteoporozy? Nie na wszystko mamy wpływ, ale warto podjąć kroki w kierunku uniknięcia tej poważnej choroby.

Winne są nie tylko geny. Na osteoporozę też sami sobie „pracujemy”, sprawdź jak
Autor: GettyImages Winne są nie tylko geny. Na osteoporozę też sami sobie „pracujemy”, sprawdź jak

"Złodziej kości" przychodzi po cichu 

Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest "cichym złodziejem kości". To choroba, która prowadzi do obniżenia gęstości kości.

Efektem jest m.in. zwiększone ryzyko złamań kości, a także innych urazów układu ruchu. Co niepokojące, w początkowych etapach choroba przebiega bez wyraźnych objawów.

To sprawia, że tylko specjalistyczne badania mogą ją wykryć. W efekcie nieświadomi zagrożenia pacjenci mogą tracić szansę na zapobieżenie dalszemu rozwojowi choroby.

Zdrowo Odpytani: Chirurg ortopeda rozprawia się z mitami na temat osteoporozy. "Odradzałbym dietę wegańską"

Osteoporoza może też dopaść młode osoby i mężczyzn 

Chociaż osteoporoza najczęściej dotyka kobiet po menopauzie, to zdarza się, że chorują również osoby młodsze, a nawet mężczyźni. Wśród czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy wymienia się:

  • problemy hormonalne
  • czynniki genetyczne
  • dietę ubogą w nabiał
  • nadwagę
  • otyłość
  • długotrwałą immobilizację i brak aktywności fizycznej
  • niedobory witaminy D3

Badania pod kątem osteoporozy 

Regularne badania zalecane są osobom w grupie ryzyka oraz wszystkim po 50. roku życia. Obejmują one oznaczanie poziomów wapnia, witamin D3 i K, a także kontrolę parathormonu (PTH) i markerów metabolicznych kości, takich jak P1NP i CTx, które pomagają ocenić stan i proces leczenia osteoporozy.

W przypadku zdiagnozowania osteoporozy, dostępne są metody leczenia, które mogą spowolnić jej postęp, w tym bisfosfoniany i inne preparaty stymulujące tworzenie nowych komórek kostnych. Niezmiennie ważne pozostają aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz odpowiednia suplementacja witamin.

Genów nie zmienimy, ale możemy zmienić tryb życia 

Prewencja to kluczowy czynnik, jeśli chodzi o zapobieganie osteoporozie. Chociaż nie mamy wpływu na genetykę, możemy zmniejszyć ryzyko osteoporozy, eliminując inne, nabyte czynniki ryzyka.

Ćwicz regularnie, a zmniejszysz ryzyko osteoporozy 

Jednym ze sposobów zapobiegania osteoporozie, jest regularna aktywność fizyczna, która wzmacnia układ kostno-szkieletowy, utrzymuje prawidłową postawę ciała i pomaga w zachowaniu zdrowej masy ciała.

Wszystkie te czynniki są niezbędne do tego, aby utrzymać zdrowie kości i stawów. Jakie aktywności sprawdzą się najbardziej? Zalecane są spacery, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Kluczowe jest dostosowanie aktywności do wieku i możliwości danej osoby.

Zażywaj witaminę D dla zdrowia kości 

Istotnym elementem profilaktyki jest także suplementacja witaminami D3 i K2, które regulują metabolizm wapnia w organizmie. Przed rozpoczęciem suplementacji zalecana jest konsultacja z lekarzem, aby ustalić optymalną dawkę.

CZYTAJ TEŻ: Zmieniły się zalecenia dawkowania witaminy D. Jakie są normy w 2024?

Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko osteoporozy 

Dieta także odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu mocnych kości. Ważne jest, aby w jadłospisie znajdowały się produkty bogate w wapń, takie jak twarogi, maślanki, kefiry i jaja. Osoby na diecie wegetariańskiej powinny zapewnić sobie źródła wapnia z mleka roślinnego, tofu, fasoli oraz warzyw liściastych, jak brokuły czy jarmuż.

Chcesz uniknąć osteoporozy, unikaj używek 

Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy, negatywnie wpływając na hormony i enzymy odpowiedzialne za zdrowie kości.