Ważny objaw niedoboru witaminy B12. Dostrzeżesz go na języku
Witamina B12 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów organizmu, dlatego jej niedobór może dawać bardzo różne objawy. Jeden z takich objawów widoczny jest na języku i można go nie tylko poczuć, ale również zobaczyć.
Witamina B12, inaczej kobalamina, jest potrzebna niemal każdej komórce i uczestniczy w wielu procesach życiowych, w tym w rozwoju komórek nerwowych, a także w produkcji czerwonych krwinek i neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina. Odpowiada również za reakcje metaboliczne.
Najważniejsze objawy niedoboru witaminy B12
Deficyt tej witaminy objawia się na wiele sposobów, dlatego dzieli się je na węższe kategorie. Przykładowo, do najczęstszych objawów ze strony układu nerwowego zaliczane są zawroty głowy podczas wstawania i drętwienie rąk, z kolei do objawów skórnych - zmiana koloru skóry na bladożółty.
Objawy niedoboru ze strony układu pokarmowego to przede wszystkim zaburzenia smaku i utrata apetytu, zaś ze strony układu krwionośnego jest to anemia megaloblastyczna, w której czerwone krwinki są zbyt duże. Ponieważ witamina B12 do pewnego stopnia uczestniczy również w pracy neuroprzekaźników, jej niedobór może dawać również objawy psychiatryczne, takie jak duże wahania nastroju oraz zaburzenia poznawcze.
Obolały, gładki język również może świadczyć o niedoborze tej witaminy
Niektóre objawy niedoboru witaminy B12 można nie tylko poczuć, ale również zauważyć bez trudu w lustrze. Takim objawem jest zapalenie języka, czyli stan, kiedy język jest gładki, błyszczący, zaczerwieniony, bolesny i obrzmiały język, co zwykle utrudnia mówienie i jedzenie. U niektórych osób pojawia się również biały nalot na języku. Charakterystyczne dla tej dolegliwości są zaburzenia zmysłu smaku, co ma związek z wygładzeniem receptorów smaku, jakie znajdują się na języku.
Zapalenie języka może sygnalizować nie tylko niedobór wit. B12, ale też anemię wywołaną niedoborem żelaza lub witaminy B12 - potwierdzić to mogą jedynie badania krwi.
Komu grozi niedobór witaminy B12 i jak go uzupełnić?
Witamina B12 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego i jest magazynowana w naszym organizmie, a dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi 2,4 μg - przy diecie zawierającej produkty odzwierzęce jest to łatwe do osiągnięcia. Mimo to na jej niedobory cierpi wiele osób.
Zagrożeni są przede wszystkim weganie i wegetarianie - u tych osób (jeśli wcześniej jadły mięso) ustrojowe zapasy tej witaminy ulegają wyczerpaniu średnio po 3-5 latach. Niedobory wit. B12 stwierdza się również u osób z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, co ma związek z zaburzeniami jej wchłaniania, do jakich dochodzi w przebiegu takich chorób, a także u osób starszych, u których wraz z wiekiem maleje ilość kwasy solnego wydzielanego w żołądku, a u części z nich rozwija się zanikowe zapalenie błony śluzowej.
Obserwuje się je również u osób mających ubogą, mało zróżnicowaną dietę, opartą na produktach wysoko przetworzonych. Poziom wit. B12 można ocenić na podstawie badania krwi (skierowanie na takie badanie może wystawić lekarz POZ). W przypadku stwierdzonego niedoboru zalecana jest suplementacja w dawce określonej przez lekarza.