Wargi sromowe: dlaczego bolą wargi sromowe?

2017-07-21 16:05

Ból warg sromowych to częsta kobieca dolegliwość. Delikatna błona śluzowa okrywająca wargi sromowe łatwo ulega podrażnieniu i nie chroni tak dobrze przed urazami jak skóra. Sprawdź, co oznacza ból warg sromowych.

Wargi sromowe: dlaczego bolą wargi sromowe?
Autor: Photos.com Wargi sromowe: dlaczego bolą wargi sromowe?

Spis treści

  1. Ból warg sromowych: reakcja alergiczna
  2. Ból warg sromowych: stan zapalny warg sromowych
  3. Ból warg sromowych: zapalenie gruczołów przedsionkowych (gruczołu Bartholina)
  4. Ból sromu: liszaj twardzinowy (marskość) sromu
  5. Ból warg sromowych: dysplazja sromu
  6. Ból warg sromowych: rak sromu
  7. Ból warg sromowych: vulvodynia

Ból warg sromowych to częsta kobieca dolegliwość, skarżą się na nią czasem także dziewczynki. Ból warg sromowych może pojawiać się przy dotyku, podczas siedzenia, a także przy oddawaniu moczu. Objawy te są wskazaniem do wizyty u ginekologa, ponieważ mogą być objawem bardzo poważnych chorób, w tym raka.

Ból warg sromowych: reakcja alergiczna

Ból warg sromowych może być reakcją alergiczną na środki do higieny, takie jak np. perfumowane podpaski czy zapachowy papier toaletowy, żel do ciała, mydło. Delikatne okolice intymne mogą podrażniać także proszek do prania, w którym została wyprana bielizna, czy płyn do płukania i wybielacz.

Ból warg sromowych: stan zapalny warg sromowych

Ból, świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie skóry warg sromowych to objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego okolic intymnych. Jego przyczyny są zróżnicowane, jednak najczęściej są to drożdżaki (grzybica sromu), bakterie i wirusy. Wśród tych ostatnich szczególnie niebezpieczny jest wirus herpes (HSV), typu II, powodujący opryszczkę warg sromowych. Objawem zakażenia są niewielkie pęcherzyki lub owrzodzenia zlokalizowane na wargach sromowych, które z czasem mogą pękać, tworząc otwarte rany. Innym groźnym wirusem jest wirus HPV, który objawia się kłykcinami kończystymi sromu, czyli brodawkowatymi wyroślami.

Stan zapalny może być również wynikiem urazu warg sromowych czy zaburzeń hormonalnych. Warto wiedzieć, że na stan zapalny okolic intymnych są szczególnie narażone kobiety zmagające się z cukrzycą, niedokrwistością czy innymi przewlekłymi chorobami ogólnymi.

Ból warg sromowych: zapalenie gruczołów przedsionkowych (gruczołu Bartholina)

Ból warg sromowych, który narasta przy siedzeniu, zmianie pozycji lub utrudnia poruszanie się, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych, a także guzek w przedsionku pochwy wypełniony ropą, to objawy wskazujące na zapalenie gruczołu Bartholina. Patogenami, które najczęściej są przyczyną infekcji, to stafylokoki, streptokoki i bakterie Escherichia coli.

Ból sromu: liszaj twardzinowy (marskość) sromu

Liszaj twardzinowy sromu to przewlekła choroba sromu, przebiegająca z pogrubieniem skóry tej okolicy oraz wytworzeniem białawych grudek, której towarzyszy ból i swędzenie zewnętrznych narządów płciowych.

Ważne

Ból warg sromowych w ciąży

Ból warg sromowych w ciąży może wskazywać na żylaki sromu - częstą dolegliwość u ciężarnych. Żylaki sromu pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, co objawia się dodatkowo opuchnięciem warg, ich swędzeniem i pieczeniem.

Ból warg sromowych: dysplazja sromu

Dysplazja sromu to określenie stanu przednowotworowego sromu, którego główne objawy to zaczerwienienie sromu, pogrubienie nabłonka, na którym znajdują się białe plamy lub smugi, pęknięcie naskórka, a także zmiany brodawczakowate. Zmianom tym często towarzyszą ból, świąd i uczucie pieczenia.

Ból warg sromowych: rak sromu

Rak sromu najczęściej pojawia się jako pojedyncza zmiana zlokalizowaną w obrębie warg sromowych większych i łechtaczki. Występuje w postaci małego guzka lub brunatnej brodawki krwawiącej przy dotyku. Zazwyczaj zmianie nowotworowej towarzyszy stan zapalny będący przyczyną bólu. Do grupy złośliwych nowotworów sromu zalicza się raka płaskonabłonkowego, czerniaka złośliwego, mięsaka prążkowanokomórkowego i rak gruczołu Bartholina.

Ból warg sromowych: vulvodynia

Vulvodynia to choroba, której objawem jest chroniczny ból sromu i pochwy o nieznanej przyczynie. Inne subiektywne objawy, które mogą się pojawić, to swędzenie, pieczenie i kłucie.

To ci się przyda

Ból warg sromowych u dziecka

1. Pieluszkowe zapalenie skóry sromu niemowląt.

2. Zrośnięte wargi sromowe.

3. Stany zapalne sromu:

  • bakteryjne zapalenie sromu i pochwy (wywołane np. bakteriami z grupy beztlenowej np. chlamydia)
  • wirusowe zapalenie sromu np. wirusem opryszczki (objawy: bardzo bolesne, liczne, drobne pęcherzyki pękające przy otarciu) lub HPV (objawy: kłykciny kończyste sromu, czyli brodawkowate wyrośla)
  • grzybicze zapalenie sromu i pochwy (objawy: grube, białe naloty na skórze sromu i w pochwie)

4. Łojotokowe zapalenie skóry sromu

5. Zapalenie mieszków włosowych sromu (następstwo zaczopowania wydzieliny w okolicy cebulki włosowej i powstania zakażenia).