W OCZACH widać objawy wielu chorób
Bardzo często zmiany w wyglądzie oczu oraz w sposobie widzenia są pierwszym zwiastunem problemów ze zdrowiem. Jeżeli zauważymy, że od dłuższego czasu oczy wyglądają inaczej niż zwykle albo też stwierdzimy, że widzimy słabiej lub inaczej, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady okulisty.
Oczy są zwierciadłem duszy, ale przyglądając się im uważniej, wprawny specjalista dojrzy w nich również choroby, które dręczą ciało. Niektóre choroby oczu lub dokuczliwe objawy, które pojawiają się na gałce ocznej, mogą bowiem świadczyć o tym, że czas zrobić podstawowe badania.
Dolegliwości, które zazwyczaj wiążemy z narządem wzroku niekiedy bowiem sygnalizują choroby, które rozwijają się w zupełnie innej części ciała. Niektóre z nich informują o podwyższonym poziomie cholesterolu, inne zwiastują cukrzycę, problemy z tarczycą, a nawet zapalenie stawów lub guza mózgu.
Pierwsze ich symptomy może ujrzeć również każdy z nas, i to niekoniecznie wtedy, gdy patrzy w lustro. Ból pod powiekami, uczucie piasku, niewyjaśnione długą pracą przy komputerze zmęczenie oczu - to wszystko może świadczyć o tym, że organizm toczy walkę z zupełnie inną chorobą. Przeczytaj, które objawy lub zmiany w wyglądzie oczu powinny wzbudzić twój uzasadniony niepokój i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.
Spis treści
- Mroczki przed oczami
- Przekrwione białka oczu
- Podwójne widzenie
- Białe obwódki wokół tęczówki
- Wytrzeszcz oczu
- Utrata widzenia środkowej części obrazu
Mroczki przed oczami
Mroczki przed oczami - czerwone lub czarne, drobne plamki "fruwające" w polu widzenia, przez specjalistów zwane mętami w ciele szklistym oka, utrudniają patrzenie, ponieważ rzucają cień na siatkówkę. Są skutkiem zmian zwyrodnieniowych w tkankach oka. Zwykle nie zwiastują choroby, ale gdy się pojawią, należy odwiedzić okulistę.
Przekrwione białka oczu
Uczucie piasku pod powiekami i zaczerwienione oczy to najczęściej oznaka zapalenia spojówek. Jeśli prócz tego pojawia się ból i pogarsza się ostrość widzenia, można podejrzewać zapalenie tęczówki lub zapalenie rogówki.
Zapalenie tęczówki bywa czasem objawem choroby reumatycznej, np. zesztywniającego zapalenia kręgosłupa czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Przekrwione białka mogą natomiast świadczyć o napadzie jaskry.
Polecany artykuł:
Podwójne widzenie
Jest na ogół spowodowane nieprawidłowym działaniem mięśni, które kontrolują ustawienie gałki ocznej. Ich nierówne napięcie powoduje, że każde oko widzi dany przedmiot pod różnym kątem i dlatego obrazy w mózgu, zamiast nakładać się, rozdwajają się, a wszystko, na co patrzymy, ma podwójny kontur.
Tego typu dolegliwości powinny być szybko skonsultowane z okulistą, ponieważ mogą być wczesnym objawem nawet tak groźnej choroby, jak guz mózgu. Podwójne widzenie czasem jest związane z wirusowym zapaleniem nerwu czaszkowego. Bywa też oznaką cukrzycy, zawału albo jednym z pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego.
Białe obwódki wokół tęczówki
Obserwuje się często u ludzi starszych. Świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu. Obwódki takie nie upośledzają widzenia.
Jeśli jednak pojawią się u osób młodych, mogą być oznaką zaburzeń metabolicznych, np. wysokiego poziomu tłuszczów we krwi. Wtedy towarzyszą też im często żółte plamy wokół oczu lub tłuszczaki.
Wytrzeszcz oczu
Najczęstszą przyczyną jest nadczynność tarczycy towarzysząca chorobie Gravesa-Basedowa. Jej skutkiem jest m.in. obrzęk i przerost wszystkich tkanek znajdujących się w oczodole. To powoduje wypchnięcie gałek ocznych do przodu.
Konieczne jest wtedy nie tylko leczenie nadczynności tarczycy, ale też często zabieg usunięcia nadmiaru tkanki. Zaniedbanie leczenia grozi stopniową utratą wzroku.
Utrata widzenia środkowej części obrazu
Jest najczęściej następstwem uszkodzenia centralnej części siatkówki, tzw. plamki. Przyczyną tej przypadłości bywają choroby zwyrodnieniowe siatkówki lub zator, który wywołuje niedokrwienie siatkówki. Wtedy dołączają się także problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności, np. z czytaniem, pisaniem oraz rozróżnianiem kolorów.
Choroba zwykle dotyka ludzi starszych, cierpiących na cukrzycę. Może rozwinąć się w jednym lub obu oczach. Inną przyczyną utraty widzenia środkowej części obrazu jest stwardnienie rozsiane. Właśnie to schorzenie często najpierw atakuje nerw wzrokowy, przewodzący impulsy nerwowe z siatkówki do mózgu.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Porady eksperta