Tych 6 objawów może sygnalizować problem z sercem. Pozornie nie mają z nim nic wspólnego

2022-09-01 13:33

Ból głowy, nudności, a nawet "choroba wystaw sklepowych". Gdy serce niedomaga, daje nam o tym znać na różne sposoby - i nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że objawy, które doświadcza osoba z chorym sercem sugerują zupełnie inne, banalne nieraz dolegliwości. To opóźnia wizytę u lekarza i może doprowadzić nawet do poważnych problemów. Co zatem powinno zwrócić uwagę i skłonić do wizyty u lekarza?

Tych 6 objawów może sygnalizować problem z sercem. Pozornie nie mają z nim nic wspólnego
Autor: Getty Images

To prawda, że ból i dyskomfort to najczęstsze oznaki problemów sercowo-naczyniowych - przyznaje cytowany przez Huffington Post dr Rigved Tadwalkar, kardiolog Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii. Jednak naszą uwagę powinien zwrócić również szereg innych, nietypowych sygnałów. Oto te, które pojawiają się najczęściej.

Obrzęki, bóle nóg lub uczucie ich drętwienia

Nogi są daleko od serca, ale w pewnych sytuacjach mogą sygnalizować, że coś złego dzieje się z układem sercowo-naczyniowym. Niepokojącymi objawami są obrzęki kostek, a także ból łydek lub podudzi (często z towarzyszącym obrzękiem) -  mogą wskazywać na obecność zakrzepu krwi.

Niepokoić powinno również tzw. chromanie przestankowe, czyli silny ból nóg i ich drętwienie pojawiający się w trakcie chodzenia, najczęściej po przejściu pewnego dystansu. To objaw zwężenia lub wręcz niedrożności tętnic kończyn dolnych spowodowany zaawansowaną miażdżycą. Charakterystyczne jest to, że objawy ustępują, gdy chory na chwilę przystanie - dlatego często nazywane bywa "chorobą wystaw sklepowych".

Ból szczęki i uczucie napięcia

Zdarza się, że objawem problemów z sercem jest ból i uczucie napięcia, ciężkości w szczęce, który nasila się w trakcie wysiłku. Ból ten może promieniować od lewego ramienia. Może być m.in. oznaką dławicy piersiowej lub nawet zawału serca, dlatego zawsze wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. 

Zawroty głowy, uczucie oszołomienia

Zawał głowy i uczucie oszołomienia mogą mieć wiele różnych przyczyn, wyjaśnia dr Joyce Oen-Hsiao, kardiolog i profesor medycyny klinicznej w Yale School of Medicine w Connecticut. Jedną z nich może być zbyt wysokie lub za niskie ciśnienie krwi, a kolejną - arytmia serca. Zdaniem ekspertki wiele arytmii jest łagodnych, tym niemniej takie objawy zawsze należy zbadać, gdyż mogą mieć związek z chorobą serca lub zakrzepicą.

Nudności, niechęć do jedzenia

Dr Joyce Oen-Hsiao wyjaśnia, że zarówno nudności, jak i utrata apetytu, mogą świadczyć o rozwoju niewydolności serca, co ma związek z nadmiarem płynów gromadzących się w dolnej części ciała. Z kolei nudności mogą świadczyć o zawale dolnej ściany serca – tzn. tej, którą od jamy brzusznej i narządów nadbrzusza oddziela przepona.

To tak zwana brzuszna maska zawału serca. Oprócz nudności, wymiotów i osłabienia, które im towarzyszy, odczuwany jest również ból nadbrzusza, ulokowany pod prawym żebrem. 

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Silny, nawracający ból głowy

Ból głowy to jedna z najczęstszych przypadłości - ale jeśli jest silny, "przeszywa" czoło i lokuje się za oczami, może świadczyć o wysokim ciśnieniu krwi. Taki stan zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli ból nawraca lub długo się utrzymuje- nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do wielu powikłań: zwiększa ryzyko udaru i zawału, uszkadza naczynia krwionośne.   

Skrócenie oddechu i duszności

Problemy z zaczerpnięciem oddechu wielu osobom kojarzą się raczej z chorobami płuc lub oskrzeli. Tymczasem jest to również ważny wskaźnik stanu serca. Duszność pojawiająca się w trakcie wysiłku może mieć związek z wysokim ciśnieniem krwi. Z kolei duszność, która pojawia się po przyjęciu pozycji leżącej i ustępuje w pozycji siedzącej lub stojącej (duszność typu orthopnoe) jest typowa dla niewydolności serca. Objaw ten jest bardzo niepokojący i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.