Twój pot cuchnie jak zgniłe jajo? To ważny sygnał od wątroby
Wydzielanie potu przez skórę to naturalny proces fizjologiczny. Dzięki niemu organizm schładza się i pozbywa zbędnych produktów przemiany materii. Co jednak w sytuacji, gdy prysznic nie pomaga? O czym świadczy dziwny zapach potu?
Zwykle przykry zapach można wyeliminować za pomocą szybkiego prysznica, dezodorantu czy perfum. Gdy okazuje się, że te metody zawodzą, a twoje ciało pachnie inaczej niż zwykle, może to być znak, że w ciele rozwija się choroba.
O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach potu?
Farmaceutka Giulia Guerrini w rozmowie z “The Sun” tłumaczy, że zapach potu zdradza wiele o tym, co dzieje się w ciele. Zaapelowała także, aby nie ignorować zmiany zapachu potu i skonsultować to z lekarzem.
- Jesteś to winien sobie (i ludziom wokół ciebie!), aby zidentyfikować przyczynę tak szybko, jak to możliwe i uzyskać odpowiednie leczenie - powiedziała.
Nadwaga
Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na nieprzyjemny zapach ciała. Dzieje się tak dlatego, że osoby z zmagające się z nadmierną masą ciała mają fałdy na skórze, które są pożywką dla bakterii.
Niektóre badania udowadniają, że osoby z nadwagą częściej mają słaby węch w porównaniu z osobami szczuplejszymi. Może to oznaczać, że ludzie z nadwagą i otyłością mogą rzadziej zauważać, że wydzielają nieprzyjemny zapach.
Cukrzyca
Jeśli masz cukrzycę, zmiana zapachu ciała może być oznaką kwasicy ketonowej. Cukrzycowa kwasica ketonowa występuje, gdy w organizmie występuje poważny niedobór insuliny, czyli hormonu, który pomaga organizmowi czerpać energię z glukozy.
Przy cukrzycowej kwasicy ketonowej organizm nie może wykorzystywać cukru jako energii i zamiast tego zaczyna wykorzystywać tłuszcz. Wysoki poziom ketonów powoduje, że krew staje się kwaśna, a zapach ciała słodki, przypominający zapach owoców.
Choroba wątroby
Nieprzyjemny zapach potu może także sygnalizować choroby wątroby. W ich przebiegu pacjent może pocić się nadmiernie, a cuchnący zapach, który wydziela ciało, porównuje się do odoru zgniłego jajka.
Kiedy wątroba przestaje działać lub zwalnia, w pocie i oddechu gromadzą się toksyny i zanieczyszczenia. Stan ten należy skonsultować z lekarzem, ponieważ jeśli nie jest leczony, może prowadzić do niewydolności wątroby i raka wątroby.
Niewydolność nerek
Niewydolność nerek to stan przewlekły. W jego przebiegu narządy filtrujące produkty przemiany materii z krwi nie działają tak, jak powinny.
Jeśli nerki zawiodą, ciało może zostać przeciążone toksynami, co może zagrażać życiu, jeśli stan ten nie jest leczony. Osoby z niewydolnością nerek mogą pachnieć jak... amoniak. Jest to wynik nagromadzenia się w organizmie toksyn.