To wczesne objawy boreliozy. Łatwo pomylić je z częstą przypadłością
Borelioza, czyli choroba z Lyme, przenoszona jest przez niektóre gatunki kleszczy. Może dawać wiele różnych objawów, a nierozpoznana w porę prowadzi do poważnych powikłań - w tym do problemów z sercem i układem nerwowym. Dlatego kluczowe jest by wiedzieć, co może wskazywać na zakażenie.
Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową - ostrożne szacunki wskazują, że w Polsce co roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy nowych zakażeń. Chorobę wywołują spiralne bakterie Borrelia burgdorferi, bytujące w jelitach zakażonych kleszczy.
Nie każde ukąszenie kończy się jednak zakażeniem, zdarza się też, że choroba wykrywana jest dopiero po latach od ugryzienia przez kleszcza. Objawem, który wielu osobom jest już znany i jednoznacznie kojarzy się z chorobą z Lyme, jest rumień wędrujący - charakterystyczny znak "bawolego oka", który pojawia się na skórze najczęściej w ciągu kilku pierwszych tygodni po ukąszeniu i potwierdza boreliozę.
Warto jednak wiedzieć, że występuje on tylko u 40-60 proc. osób chorych. Istnieje natomiast szereg innych objawów, które łatwo pomylić ze zwykła infekcją grypową, a które po ukąszeniu kleszcza są wskazaniem do diagnozy w kierunku boreliozy.
Wczesne objawy boreliozy nie zawsze są oczywiste
Pierwsze objawy boreliozy mogą pojawić się od 3 do 30 dni po ukąszeniu, ale nie zawsze tak jest - u części osób występują one dopiero po kilku latach.
Według autorów ogólnokrajowej kampanii, prowadzonej w Wielkiej Brytanii przez organizację Lyme Disease UK, której celem jest zwiększanie świadomości istnienia tej choroby, objawy boreliozy są bardzo różne u różnych pacjentów, co wynika m.in. z różnic w szczepie bakterii, a także czynników genetycznych czy środowiskowych.
Mogą one zmieniać się z dnia na dzień, pojawiać nagle lub rozwijać powoli. Nie trzeba mieć też wszystkich możliwych objawów. Do najczęściej zgłaszanych wczesnych objawów boreliozy organizacja Lyme Disease UK zalicza:
- rumień wędrujący
- zmęczenie
- bóle mięśni i stawów
- bóle głowy
- gorączka, dreszcze i inne objawy grypopodobne
- drętwienie szyi
- problemy trawienne
- mdłości.
Inne możliwe objawy choroby z Lyme
Na liście objawów boreliozy, które mogą pojawić się w dalszej kolejności, wymieniane są zaś:
- ból i obrzęk stawów
- neuropatia obwodowa i porażenie mięśni twarzy
- problemy z pamięcią
- mgła mózgowa
- problemy z sercem - w tym zapalenie mięśnia sercowego, czy niewydolność serca
- migreny
- problemy ze snem
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- złe samopoczucie po wysiłku
- zawroty głowy
- problemy ze wzrokiem i słuchem
- niepokój
- stany depresyjne.
Eksperci organizacji podkreślają, że borelioza może dawać szereg różnych objawów, w tym również takich, które nie znalazły się na obu powyższych listach. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzenia choroby droga jest jedna: kontakt z lekarzem rodzinnym, który wyda skierowanie na testy wykrywające we krwi przeciwciała bakterii Borrelia i podejmie decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce.
Polecany artykuł: