To sygnały alarmowe, że organizm mówi: „stop”. Sprawdź, jakie znaki wysyła organizm, gdy potrzebujesz urlopu

2024-06-28 15:58

Praca, dom, praca, dom... wszyscy żyjemy w tych kołowrotkach, między domowymi a służbowymi obowiązkami, zajmując się po drodze dziećmi, pupilami, zajęciami dodatkowymi... Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy już zmęczeni i jak bardzo przydałby nam się odpoczynek. Organizm może wtedy wysyłać subtelne sygnały, a my powinniśmy nauczyć się je rozpoznawać.

To sygnały alarmowe, że organizm mówi: „stop”. Sprawdź, jakie znaki wysyła organizm, gdy potrzebujesz urlopu
Autor: GettyImages To sygnały alarmowe, że organizm mówi: „stop”. Sprawdź, jakie znaki wysyła organizm, gdy potrzebujesz urlopu

Nieuświadomione zmęczenie się kumuluje i doskwiera

Współczesne czasy nie sprzyjają relaksowi: mamy dużo obowiązków, szybkie tempo życia, bezustanne bodźcowanie. Nic dziwnego, że często odczuwamy oznaki zmęczenia.

Jednak nierzadko zdarza się, że tak jesteśmy zafiksowani na obowiązkach, że lekceważymy znużenie, ładując się kolejną i kolejną kawą. Ale nie jesteśmy robotami i trzeba mieć świadomość, że nasze ciała i umysły nie mogą działać stale na wysokich obrotach.

Rzecznik PZPN po przylocie do Kataru: Piłkarze są zmęczeni

Co się dzieje w twoim organizmie, jeśli nie idziesz na urlop, gdy go potrzebujesz 

Życie bez odpoczynku sprzyja m.in. zaburzeniom hormonalnym, jak stale podniesiony poziom kortyzolu. Naukowcy ustalili, że ten tzw. hormon stresu może powodować więcej dolegliwości zdrowotnych, niż się spodziewamy.

Profesor nauk medycznych z Harvard Medical School, Christopher Thompson, przyznał w rozmowie z „Time”: - Chronicznie podwyższony poziom kortyzolu powoduje wiele problemów, w tym otyłość, zwiększoną wagę, nadciśnienie, insulinooporność i cukrzycę.

O tym, jak wygląda kortyzolowy brzuch, przeczytacie w artykule Masz wzdęty i wypukły brzuch? Dopiero trzeci objaw wskazuje na „brzuch stresowy”.

Nietypowe objawy przemęczenia

To niejedyne trudności, jakie można obserwować u osób przewlekle zmęczonych. Zauważalne objawy przemęczenia to m.in.:

  • dolegliwości bólowe głowy, pleców, innych części ciała
  • zwiększona podatność na infekcje,
  • zaburzenia trawienia, skłonność do zaparć, bóle brzucha, utrzymujące się mdłości, biegunki
  • obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne,
  • anhedonia, utrata dotychczasowych zainteresowań,
  • apatia, unikanie innych osób,
  • uporczywe uczucie niepokoju, stany lękowe,
  • nerwowość, drażliwość, reakcje nieadekwatne do sytuacji,
  • trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, objawy przypominające mgłę mózgową,
  • zaburzenia snu,
  • objawy psychosomatyczne, nasilenie objawów chorób przewlekłych.

Jak szybko odpocząć bez urlopu 

Co zrobić, gdy czujemy – niezasadnione innymi schorzeniami – zmęczenie, przytłoczenie i przysłowiowe „zderzenie ze ścianą”, a urlop mamy zaplanowany dopiero za kilka miesięcy?

Zdaniem specjalistów warto dać sobie chociaż chwilę wytchnienia. Codzienne praktyki relaksacyjne, rozmowa z bliską osobą – na żywo lub telefoniczna (to ważne: pisanie nie daje takiej samej ulgi i relaksacji), włączenie porcji regularnej aktywności fizycznej każdego dnia. 

Dobrym pomysłem jest również ograniczenie korzystania z urządzeń ekranowych, zmniejszenie liczby bodźców i praktykowanie regularnych chwil bez żadnych mediów.

Już te drobne zmiany mogą być pomocne, aby powoli zacząć odzyskiwać siły. Warto też pamiętać o planowaniu urlopów kilka razy do roku, zanim poczujemy silne przemęczenie, po którym trudno znowu stanąć na nogi.

Listen on Spreaker.