To powszechny objaw cukrzycy. Zauważysz go w nocy

2023-12-26 15:50

Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca i amputacji kończyn dolnych. Liczba chorych na tę chorobę ciągle rośnie. Cukrzycę można leczyć i zapobiegać jej powikłaniom, jednak wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Schorzenie może powodować szereg objawów, często nieoczywistych. Lekarz Paul McArdle wskazuje na nietypowe objawy cukrzycy, w tym jeden nawyk, który zwiastuje chorobę.

To powszechny objaw cukrzycy. Zauważysz go w nocy
Autor: Getty Images To powszechny objaw cukrzycy. Zauważysz go w nocy

Cukrzyca typu 2, wcześniej określana jako insulinozależna, wyniaka z nieefektywnego wykorzystywania insuliny przez organizm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaznacza, że ponad 95 proc. osób z cukrzycą, cierpi właśnie na ten typ choroby. Typ 2 cukrzycy jest w dużej mierze wynikiem naszych nawyków związanych z nadmierną masą ciała i zbyt małą ilością ruchu. Do niedawna cukrzycę typu 2 diagnozowano tylko u osób dorosłych, obecnie coraz częściej występuje także u dzieci.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Częste oddawanie moczu to objaw cukrzycy

Objawy cukrzycy typu 2 mogą przypominać symptomy cukrzycy typu 1, ale często są mniej wyraźne. To sprawia, że wielu pacjentów diagnozuje schorzenie po kilku latach od wystąpienia choroby lub jej powikłań. Co więcej, objawy schorzenia mogą różnić się w zależności od osoby i być subtelne, przez co nie wzbudzają podejrzeń. Dr Paul McArdle wskazuje na nietypowy objaw cukrzycy typu 2, który łatwo przeoczyć.

Ekspert podkreśla, że gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, może powodować szereg objawów, ale rzadko osoby z cukrzycą typu 2 dostrzegają je przed postawieniem diagnozy. - Dzieje się tak, ponieważ stan rozwija się powoli – podkreśla ekspert. Jeden z charakterystycznych nawyków związanych z cukrzycą, który wymienia lekarz, to częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. To także wynik zwiększonego pragnienia – kolejnego z objawów cukrzycy typu 2.

Potrzeba picia większej ilości wody, ściśle wiąże się z potrzebą oddawania moczu. Kiedy osoba ma cukrzycę, jej nerki muszą pracować niezwykle ciężko, aby usunąć nadmiar glukozy z organizmu, która gromadzi się w moczu. By ją usunąć, częściej chory musi korzystać z toalety.

Dlaczego cukrzyca jest niebezpieczna?

Z biegiem czasu cukrzyca nie jest obciążeniem tylko dla nerek, ale dla całego organizmu. Choroba może uszkadzać serce, naczynia krwionośne, nerwy i oczy. Częstym powikłaniem cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa i stopa cukrzycowa.

Według WHO dorośli z cukrzycą mają od dwóch do trzech razy większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. 

Osoby cierpiące na cukrzycę gorzej znoszą choroby zakaźne, w tym COVID-19.