To jeden z pierwszych objawów raka trzustki. Można go dostrzec korzystając z toalety
Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. To choroba agresywna, mająca jeden z najniższych wskaźników przeżywalności. Zwykle wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium, ponieważ nie daje wyraźnych objawów. Chociażby z tego powodu warto zwracać uwagę na swoje nawyki jelitowe i od czasu do czasu kontrolować wygląd stolca.
Wiele z nietypowych objawów różnych chorób unika naszej uwadze. Często nie jest łatwo zauważyć, że coś złego dzieje się w organizmie, szczególnie gdy ten sygnalizuje to w niespecyficzny sposób. Ale zawsze warto zachować czujność, ponieważ niektóre powszechne objawy, można zauważyć, kiedy rak dopiero zaczyna siać spustoszenie.
Znaczną śmiertelnością odznaczają się nowotworu układu pokarmowego – wskazują eksperci podczas konferencji "Onkologia 2023 - perspektywy". W przypadku tych chorób mniej niż połowa pacjentów przeżywa 5 lat od poznania swojej diagnozy, a najbardziej zabójczym nowotworem jest rak trzustki.
Stolce acholiczne to czerwona flaga w przypadku raka trzustki
Dr Deborah Lee wskazuje na kluczowy i najczęstszy znak raka trzustki. Ekspertka podkreśla, że wszelkie zmiany związane z wypróżnianiem są wspólnym objawem zgłaszanym przez chorych, a stolce acholiczne są czerwoną flagą. Choć nie muszą świadczyć o rozwoju raka, są jednym z najczęściej wstępujących symptomów u pacjentów z nowotworem trzustki.
Stolce acholiczne charakteryzują się jasnym kolorem, ponieważ są pozbawione żółci. W trakcie rozwoju rak trzustki może utrudniać uwalnianie żółci do jelit, co powoduje żółtaczkę. Chory wówczas może dostrzec u siebie zażółcenie skóry oraz oczu, ciemniejszy mocz i jasne stolce. Może także narzekać na swędzenie skóry.
- W miarę postępu raka nacieka dalej w strukturę trzustki, uniemożliwiając normalną produkcję i wydzielanie enzymów trzustkowych, które są specjalnie wytwarzane do trawienia tłuszczu. Zakłóca to normalny rozkład tłuszczu w jelitach i nazywa się zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki (PEI) – wyjaśnia ekspertka.
To właśnie PEI powoduje tłuste, blade, często cuchnące stolce, które nie chcą spłukiwać się w toalecie. Lekarka opisuje, że stolce acholiczne mogą mieć jasnozielony, bladobrązowy, pomarańczowy, żółtawy, a nawet biały kolor. - Zwykle są luźne, mają dużą objętość i pojawiają się często - dodaje lekarka.
Profilaktyka raka trzustki
Specjaliści podkreślają, że nie istnieje jeden, pewny sposób, który zapobiegnie rakowi trzustki. Pewnych czynników takich jak wiek, historia rodzinna, które mają wpływ na rozwój nowotworu, nie jesteśmy w stanie kontrolować. Lecz możemy robić inne rzeczy, by zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Jednym z najważniejszych czynników, które mogą zmniejszyć ryzyko nowotworu trzustki, jest rzucenie palenia. Należy także unikać przetworzonego mięsa, słodkich napojów oraz nadużywania alkoholu, które mogą wpływać na rozwój schorzenia.