To jak chodzisz, wiele mówi o twoim zdrowiu. Jakie sygnały wysyła organizm?

2024-10-01 14:27

Chodzenie to podstawowy sposób poruszania się ludzi, który wydaje się prosty, lecz w rzeczywistości jest złożonym procesem komunikacji pomiędzy centralnym układem nerwowym a innymi organami. Sposób, w jaki chodzimy, zmienia się w miarę upływu lat i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia i kondycja fizyczna.

To jak chodzisz, wiele mówi o twoim zdrowiu. Jakie sygnały wysyła organizm?
Autor: Getty Images

Złożony proces chodzenia

Profesor Adam Taylor, dyrektor Centrum Kształcenia Anatomii Klinicznej na Uniwersytecie Lancaster, opublikował w lipcu 2024 r. artykuł naukowy w czasopiśmie The Conversation, analizujący proces chodzenia.

Okazuje się, że ta z pozoru błaha czynność może powiedzieć wiele na temat stanu zdrowia i wieku danej osoby. Mimo że chodzenie wydaje się proste to w rzeczywistości jest skomplikowanym procesem, który nie mógłby zaistnieć bez współpracy mózgu i układu nerwowego, który wysyła precyzyjne sygnały do kończyn dolnych.

Chodzenie dzieli się na fazy stania oraz przenoszenia, a rdzeń kręgowy odpowiada za podstawowe odruchy. Koordynację zapewnia móżdżek, a układ przedsionkowy w uchu wewnętrznym utrzymanie równowagi. Aby ruch był płynny i stabilny, konieczne jest zsynchronizowanie wielu układów oraz odpowiednia masa mięśniowa.

Wformie ćwiczenia na kolana

Wpływ starzenia na sposób chodzenia

Starzenie się organizmu znacząco wpływa na sprawność fizyczną. Profesor Adam Taylor zwraca uwagę, że z biegiem lat mięśnie stają się coraz słabsze. Utrata masy mięśniowej zaczyna być zauważalna już po 30. roku życia. Organizm od tamtego momentu traci 3-5 proc. mięśni na dekadę, a po 60. roku życia zmiany te przyspieszają.

Jest to naturalny proces, jednak brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta uboga w białko oraz niedobory witaminy D mogą przyspieszyć te zmiany. Sposób chodzenia może zdradzić utratę sprawności, co manifestuje się zmianą postawy na bardziej pochyloną, skróceniem kroków oraz zmniejszoną rotacją tułowia, co ogranicza koordynację nóg i rąk.

Centralny układ nerwowy ulega atrofii, szacuje się, że między 20. a 60. rokiem życia traci się 0,1 proc. neuronów rocznie, co skutkuje spadkiem płynności chodu.

Niestabilność, zwolnienie ruchów czy szuranie stopami przez skończeniem 60 lat powinny skłonić do wizyty u lekarza. Wczesna diagnoza może pomóc w spowolnieniu postępu chorób, takich jak Parkinson, Huntington, Alzheimer czy stwardnienie rozsiane.

Utrata płynności, stabilności i prędkości chodu wynika zwykle z zaburzeń w komunikacji między mózgiem a układem mięśniowo-szkieletowym. Ból nóg i pośladków w trakcie chodzenia może świadczyć o problemach z tętnicami obwodowymi, a trudności w zachowaniu równowagi o schorzeniach w obrębie ucha wewnętrznego.

Z wiekiem trudności w poruszaniu się bywają nieuniknione. Profesor Taylor podkreśla, jak ważne jest uważne obserwowanie swojego chodu oraz chodu bliskich, ponieważ może to pomóc we wczesnym wykrywaniu niektórych chorób.

Listen on Spreaker.