To częste objawy raka. Występują u obu płci
Rak stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Niektóre z nowotworów częściej dotykają mężczyzn, inne kobiety. Jednak wiele objawów raka jest zauważalnych u obu płci. Tych symptomów żadna osoba nie powinna bagatelizować.
Nowotwory stanowią dużą grupę chorób, które mogą rozprzestrzeniać się w prawie każdym narządzie lub tkance ciała, kiedy komórki zaczynają rosnąć w nieprawidłowy i niekontrolowany sposób. U obu płci najczęściej diagnozuje się raka jelita grubego i raka płuc. Mężczyźni cierpią często także na raka prostaty, raka żołądka lub nowotwór wątroby. U kobiet z kolei częściej diagnozuje się raka piersi, raka szyjki macicy i nowotwór tarczycy.
Najczęstsze objawy raka
Eksperci podkreślają, że zawsze powinniśmy skonsultować z lekarzem nowe objawy, które zaczęły się u nas ujawniać, a wcześniej ich nie zauważaliśmy. Choć za wiele z nich mogą odpowiadać inne schorzenia, a nie choroba nowotworowa, nie powinnyśmy bagatelizować symptomów, jakie daje nam organizm.
Te objawy raka występują u obu płci:
- nadmierny, uporczywy kaszel
- krew w ślinie, moczu lub stolcu
- potrzeba częstszych wypróżnień, biegunki, zaparcia, luźne stolce
- problemy z oddawaniem moczu, zmiana częstotliwości oddawania moczu, jego strumienia i koloru
- zmiany skórne, w tym pieprzyki, plamy, guzki
- niewyjaśniony ból i zmęczenie
- trudności w połykaniu
- nagła utrata wagi bez zmian w diecie lub stylu życia.
Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, porozmawiaj o nich z lekarzem. Wcale nie muszą sygnalizować, że cierpisz na raka, ale warto je skonsultować ze specjalistą, który na podstawie wywiadu i szczegółowych badań będzie w stanie znaleźć przyczynę problemów.
Objawy raka u kobiet i mężczyzn
Eksperci podkreślają, że choć wiele z symptomów wskazujących na rozwój nowotworu jest wspólnych, zarówno kobiety i mężczyźni powinni uważać na kilka innych ważnych sygnałów. Panie powinny zainteresować się objawami takimi jak wydzielina z brodawki sutkowej, która może zawierać krew, guzki w piersiach, wzdęcia, zmiany w wyglądzie sutków czy plamienia pomiędzy cyklami miesiączkowymi lub po menopauzie.
Mężczyźni powinni obserwować swoje jądra pod kątem guzków, jakie mogą się w nich pojawić. Panowie powinni również zwracać uwagę na wszelkie zmiany w funkcjonowaniu pęcherza, które mogą objawiać się np. częstszym oddawaniem moczu. Zaniepokoić powinny ich także wszelkie zaburzenia erekcji. Według American Cancer Association ból przy oddawaniu moczu, przedwczesny wytrysk lub trudności w utrzymaniu erekcji wiążą się z rozwojem raka prostaty.