Ten ślad wokół pępka to ważny objaw. Zdradza, że coś dzieje się z trzustką
Trzustka pełni w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. O tym, że niedomaga, może dawać znać na różne sposoby. Niektóre objawy chorej trzustki widać na skórze. Szczególnie łatwo dostrzec jeden z nich, zlokalizowany w okolicy pępka.
Trzustka leży po lewej stronie nadbrzusza. Jest wąska, a jej długość nie przekracza 20 cm. Produkuje insulinę, która obniża we krwi poziom glukozy, ale również szereg innych substancji, w tym glukagon, który podnosi poziom cukru we krwi, a także sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne.
Choroby trzustki najczęściej spowodowane są nieodpowiednią dietą, bogatą w produkty wysoko przetworzone czy alkohol.
Zmiany wokół pępka mogą świadczyć o chorobach trzustki
Jednym z objawów wskazujących na ostre zapalenie trzustki może być plamica, czyli zmiany skórne w postaci plamistej wysypki. Objaw ten pojawia się u kilku proc. chorych. Wysypka początkowo może wyglądać jak pokrzywka, ale może również mieć postać czerwonych plamek lub guzków, które zmieniają się w wybroczyny o różnej wielkości.
Jej przyczyną jest gromadzenie się pod skórą krwotocznego płynu z otrzewnej. W przypadku chorej trzustki mają one charakterystyczną lokalizację - gromadzą się głównie w okolicy pępka i na bocznych powierzchniach tułowia.
W przebiegu zapalenia trzustki na brzuchu (ale też na innych częściach ciała) może pojawić się również inny charakterystyczny objaw - sinica marmurkowata (sinica siateczkowata) czyli objaw Wazela. To rodzaj zaburzenia naczynioruchowego, które pojawia się w przebiegu różnych chorób - skóra wygląda wówczas jakby była pokryta cętkowanymi przebarwieniami.
Objaw ten występuje w przebiegu różnych chorób, w przypadku trzustki ma związek z uszkodzeniem podskórnych naczyń krwionośnych, do jakiego dochodzi w efekcie działania jednego z enzymów trzustkowych.
Po tym również poznasz, że trzustka niedomaga
Wymienione powyżej zmiany skórne nie są bynajmniej najbardziej charakterystycznym objawem chorób trzustki. Objawy te są bardzo różne, zależą od choroby i stanu jej zaawansowania. Jednym z nich jest silny ból brzucha zlokalizowany po lewej stronie, obejmujący całą jamę brzuszną i promieniujący do kręgosłupa lub nóg. Do objawów chorej trzustki zaliczane są również:
- uporczywe biegunki tłuszczowe
- tępy i silny ból pojawiający się kwadrans po obfitym, tłustym posiłku
- zażółcenie skóry, jej świąd
- wzdęcia i gazy
- nudności, wymioty
- podwyższona temperatura
- zaparcia
- bolesne, pękające grudki na tułowiu, ramionach, pośladkach lub udach
- krwawienie z przewodu pokarmowego
- szybsza praca serca przy niższym ciśnieniu
- utrata masy ciała
- powiększone węzły chłonne.
Objawy te wymagają szczegółowej diagnostyki u gastroenterologa.
Polecany artykuł: