Ten objaw raka zauważysz podczas rozmowy. Może być pierwszą oznaką

2024-09-19 12:10

Rak krtani jest poważną chorobą, która dotyka głównie mężczyzn w wieku 55-65 lat. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że daje on o sobie początkowo znać za pomocą subtelnego objawu. Można go zauważyć podczas rozmawiania.

Ten objaw raka zauważysz podczas rozmowy. Może być pierwszą oznaką
Autor: fot. Getty Images Ten objaw raka zauważysz podczas rozmowy. Może być pierwszą oznaką

Masz chrypkę, która utrzymuje się przez dłuższy czas niż trzy tygodnie? Warto będzie się więc udać do lekarza. Długotrwała chrypka może być bowiem jednym z objawów, których doświadczają osoby z rakiem krtani.

Rak krtani atakuje zazwyczaj pomiędzy 45. a 70. rokiem życia i jest najczęściej spotykanym nowotworem występującym w obrębie głowy i szyi. Co więcej, o wiele częściej chorują na niego mężczyźni. 

W Polsce najwięcej tego typu nowotworów rozwija się w nagłośni, co niestety źle rokuje. To właśnie tu bowiem znajduje się bogata sieć naczyń chłonnych szyi, co zwiększa ryzyko wczesnych przerzutów do węzłów chłonnych szyi.

Objawy raka krtani

Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju nowotworu, im wcześniej zostanie on wykryty, tym lepsze będą rokowania pacjenta. Dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza, w momencie kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy. Według NHS (systemu ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii) oprócz długotrwałej chrypki istnieje również sześć innych kluczowych objawów raka krtani, na które powinniśmy zwrócić uwagę. 

  1. Ból podczas połykania lub trudności w połykaniu
  2. Guzek lub obrzęk na szyi
  3. Długotrwały kaszel lub duszność
  4. Uporczywy ból gardła lub ucha
  5. Wysoki, świszczący dźwięk podczas oddychania
  6. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu
Psychika a choroba nowotworowa

Co ciekawe, do objawów zaliczają się również nieświeży oddech, skrajne wyczerpanie i niezamierzona utrata wagi.

Diagnoza i leczenie raka krtani. Najważniejsze informacje

Podstawową diagnozą raka krtani jest badanie laryngologiczne. Wówczas poza klasycznym badaniem palpacyjnym szyi wykonuje się również laryngoskopię. To badanie pozwala stwierdzić obecność zmian chorobowych, ocenić charakter zmiany i pobrać wycinek do badania histopatologicznego. 

W celu oceny rozległości procesu nowotworowego wykonywane jest badanie radiologiczne klatki piersiowej, USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie jest dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. W przypadku mniej zaawansowanych nowotworów wykonywane jest mikrochirurgiczne usunięcie zmian na strunie głosowej lub chordektomia, czyli usunięcie zajętej struny głosowej.

Większe zmiany wymagać będą częściowej lub całkowitej laryngektomii, czyli częściowym lub całkowitym usunięciu krtani. Przy częściowej pacjent zachowuje głos i prawidłowe oddychanie. Niestety, całkowite usunięcie krtani łączy się zazwyczaj z wycięciem również okolicznych węzłów chłonnych. Ważnym elementem leczenia będzie również radioterapia.

Zobacz także 6 produktów, które pomagają obniżyć ryzyko zachorowania na raka

Listen on Spreaker.