Ten objaw na stopach nie jest przypadkowy. Dowiedz się, co oznaczają guzki na piętach

2024-12-19 14:29

Niektóre osoby zauważają pojawienie się niewielkich guzków na stopach, które nie bolą ani nie swędzą. Jednak niekiedy powodują dyskomfort, a nawet ból, co budzi pytanie, czy należy udać się do specjalisty. To tzw. guzki piezogeniczne, które są powszechnym, ale często ignorowanym problemem.

Ten objaw na stopach nie jest przypadkowy. Dowiedz się, co oznaczają guzki na piętach
Autor: Getty Images

Co to są guzki piezogeniczne?

Guzki piezogeniczne to małe, miękkie wypukłości lub grudki, które pojawiają się zazwyczaj na bocznych częściach pięt. Powstają w wyniku wypychania tkanki tłuszczowej przez osłabioną powięź, gdy pod wpływem nacisku, np. podczas chodzenia lub stania, ciśnienie w obrębie stopy staje się zbyt duże. Guzki znikają lub stają się mniej widoczne, gdy nacisk ustaje.

Zwykle mają kolor skóry lub są lekko białawe, miękkie w dotyku i zazwyczaj bezbolesne. Jeśli jednak pojawiają się w dużej liczbie, mogą być mylone z innymi zmianami skórnymi, takimi jak gangliony czy tłuszczaki, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wątpliwości.

Guzki zazwyczaj nie wymagają interwencji medycznej. Są stosunkowo powszechne, rozpoznaje się je u nawet 20 proc. populacji, i zazwyczaj wynikają z naturalnej budowy anatomicznej stóp i nie mają wpływu na ogólną sprawność.

Jednak u niektórych osób powodują ból, zwłaszcza w sytuacjach, gdy stopy są przez długi czas obciążone. Objaw ten jest wynikiem nacisku na pobliskie nerwy lub stanu zapalnego spowodowanego tarciem. Osoby borykające się z tym problemem często skarżą się na trudności z chodzeniem lub długotrwałym staniem.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Przyczyny guzków piezogenicznych

Przyczyny powstawania guzków piezogenicznych to:

  • intensywna aktywność fizyczna,
  • stanie lub chodzenie przez długi czas,
  • niewłaściwie dopasowane obuwie,
  • nadwaga i otyłość,
  • wrodzona skłonność do osłabienia powięzi,
  • zaburzenia związane z tkanką łączną (np. zespół Ehlersa-Danlosa),
  • nieprawidłowa postawa i sposób chodzenia.

Warto pamiętać, że choć guzki piezogeniczne są najczęściej nieszkodliwe, to ich obecność może sygnalizować problemy związane z obciążeniem stóp i ogólną postawą ciała.

Leczenie guzków piezogenicznych

Jeżeli guzki piezogeniczne nie wywołują bólu ani innych dolegliwości, zazwyczaj nie wymagają leczenia. Wystarczy dbać o odpowiednio dobrane, komfortowe obuwie oraz unikać długotrwałego stania. W niektórych przypadkach zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp i łydek, które mogą zmniejszyć obciążenie stóp i zapobiec powstawaniu guzków.

W przypadku bólu konieczna jest konsultacja z ortopedą lub podologiem. Lekarz może zalecić indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które zmniejszą nacisk na pięty, a także kremy przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Jeśli zmiany powstały na skutek nadwagi, pomocna będzie konsultacja z dietetykiem klinicznym i wprowadzenie odpowiedniej diety. W przypadku braku efektów leczenia zachowawczego można rozważyć iniekcje z glikokortykosteroidów i środków znieczulających. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie operacji.