Ten objaw może sygnalizować zakrzepy. Nasila się w nocy
Zakrzepy krwi to groźna przypadłość. Często nie dają objawów lub są one kojarzone z innymi chorobami, a nawet z urazem. Objawy zakrzepicy to zazwyczaj ból lub obrzęk nogi. Zdarza się jednak, że obecność problemów z żyłami i możliwego zakrzepu sygnalizują inne objawy - jedną z nich jest dokuczliwa przypadłość, która pojawia się w trakcie snu.
Zakrzepica żył głębokich to choroba, która zagraża życiu. W przebiegu zakrzepicy płytki krwi zlepiają się ze sobą, tworząc grudkę - skrzep krwi. Gdy oderwie się on od ściany żyły i wraz z krwią trafi do płuc, może dojść do zatorowości płucnej (powikłania, które często kończy się zgonem), z kolei gdy dotrze do serca, może zablokować naczynie i doprowadzić do zawału.
Dlatego trzeba zwracać uwagę na możliwe objawy zakrzepicy. Niestety, nie zawsze łatwo je rozpoznać.
Zespół niespokojnych nóg może sygnalizować zakrzep
Do typowych objawów zakrzepicy zaliczany jest obrzęk i zaczerwienienie łydki oraz ból nasilający się w trakcie chodzenia.
Jednak nie u wszystkich te objawy mogą występować. Specjaliści zwracają uwagę, że o problemach z żyłami może świadczyć zespół niespokojnych nóg - przypadłość o podłożu neurologicznym, która objawia się mimowolnymi ruchami nóg zwłaszcza podczas snu, ich mrowieniem i drętwieniem. Inna nazwa tego schorzenia to zespół Wittmaacka-Ekboma.
Jak twierdzi dr Ashish Pal, specjalista kardiolog i flebolog, zespół niespokojnych nóg często idzie w parze z przewlekłą niewydolnością żylną, chorobą, w trakcie której dochodzi do uszkodzenia zastawek w żyle. W efekcie cofa się, napiera na ścianki naczyń i poszerza je, co doprowadza do zmian chorobowych (w tym do żylaków). Jedną z jej form jest tzw. zespół pozakrzepowy, który powstaje w wyniku zakrzepicy żył głębokich.
Ekspert sugeruje, że każdy, kto cierpi na zespół niespokojnych nóg, powinien mieć świadomość, że ta przypadłość może - chociaż oczywiście nie musi - mieć związek z przewlekłą niewydolnością żylną, a to z kolei zwiększa ryzyko zakrzepu. Dlatego lecząc niespokojne nogi, warto również zbadać żyły pod kątem rozwoju zakrzepicy.
Po czym rozpoznać zespół niespokojnych nóg?
Zespół niespokojnych nóg wiąże się z szeregiem objawów, które nasilają się wieczorem i w nocy. To przede wszystkim:
- okresowe ruchy kończyn w trakcie snu (regularne, chory "kopie przez sen" i ma charakterystycznie wygięte palce stóp)
- mrowienie, cierpnięcie i drętwienie nóg odczuwane w spoczynku, zwykle przed zaśnięciem
- uczucie "niepokoju ruchowego", które zmusza do poruszania nogami.
Charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się lub nasilają w trakcie spoczynku i ustępują w trakcie aktywności.