Ten nieoczywisty objaw może zwiastować zawał serca. Częściej pojawia się u kobiet
Zawał mięśnia sercowego u każdej osoby może wyglądać inaczej. Badania pokazują, że niektórzy mogą odczuwać dolegliwości przepowiadające zawał serca na długo przed atakiem. Co ciekawe, zawał serca u kobiet może dawać wyjątkowo nieoczywiste objawy. Jednym z nich jest ból szczęki.
Organizm człowieka jest bardzo sprawny w sygnalizowaniu, że coś jest nie tak. Eksperci alarmują, że niektóre objawy związane z problemami ze strony układu krążenia są widoczne głównie u kobiet. I to właśnie panie muszą szczególnie uważać.
Najczęściej zawał serca kojarzymy z bólem w klatce piersiowej i problemami z oddychaniem. Jednak istnieją także inne objawy, które wcale nie muszą być tak oczywiste. Oto najważniejsze z nich.
Zawał serca - objawy u kobiet
Kardiolog Leslie Cho zaznacza: "Większość kobiet ma takie same objawy jak mężczyźni. Aż 70 proc. kobiet ma ból lub ucisk w klatce piersiowej. Ale 30 proc. z nich ma nietypowe objawy". Pierwszym z nich jest ekstremalne zmęczenie.
Ekspert podkreśla, że nie chodzi o sytuację, w których czujemy się zmęczeni pod koniec dnia lub potrzebujemy popołudniowej drzemki. - Mówimy o tym, że byłaś w stanie wejść po kilku kondygnacjach schodów, a teraz ledwo możesz wejść na jeden. Albo nie możesz chodzić po schodach bez odczuwania silnego zmęczenia – dodaje dr Cho.
Kolejnym nieoczywistym sygnałem zawału, na który uskarżają się głównie kobiety, jest ból żuchwy. Dyskomfort może także promieniować na szyję, plecy, ramiona i może być związany z sercem, zwłaszcza jeśli trudno określić jego pochodzenie. Specjaliści podkreślają, że nie powinniśmy bagatelizować tego objawu, szczególnie jeśli dyskomfort zaczyna się lub nasila podczas wysiłku fizycznego.
Nadmierne pocenie się, któremu towarzyszą nudności, problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej mogą zwiastować zawał serca. Pamiętaj, że oznaki zawału wyglądają inaczej dla każdego. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z układem krążenia, koniecznie udaj się do lekarza.
Nieoczywiste objawy zawału mięśnia sercowego
Większość objawów zawału jest podobna i rzeczywiście zdecydowana większość pacjentów ich doświadcza. Jednak nie wszyscy. Niektórzy wcale ich nie mają lub są specyficzne przez co trudniej zdiagnozować ich przyczynę. Takie zdarzenia eksperci nazywają cichymi zawałami.
Prawdopodobnie największym zagrożeniem związanym z cichym zawałem serca jest brak odpowiedniego leczenia, którego chorzy nie otrzymują. Cichy zawał serca nadal powoduje uszkodzenie tego ważnego narządu, wymaga leczenia i monitorowania. Często jednak pacjenci o tym, że mieli cichy zawał dowiadują się dopiero kilka tygodniu, a nawet miesięcy po zdarzeniu.
Kardiolog dr Curtis Rimmerman zaznacza, że uszkodzenia zawału mogą ujawnić badania. - Możemy określić rozmiar zawału serca po tym, jak bardzo mięsień sercowy został uszkodzony, często na elektrokardiogramie (EKG), a dokładniej na USG serca lub echokardiogramie - tłumczy dr Rimmerman.