Telefon ciągle ląduje na ziemi? Sprawdź, czy to nie objaw problemów zdrowotnych
Każdemu zdarza się od czasu do czasu potknąć, upaść lub wypuścić przedmiot z rąk. Jednak zdarza się, że nieporadność powtarza się coraz częściej w różnych okolicznościach, wówczas te z pozoru błahe dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju choroby. Kiedy warto umówić się na wizytę do neurologa?
Niezdarność może świadczyć o chorobie
Z niezdarnością spotykamy się od najmłodszych lat, każdy z nas przynajmniej raz w życiu niespodziewanie upuścił coś z rąk lub potknął się na prostej drodze. Eksperci wyróżniają trzy wyraźne sygnały ostrzegawcze, które powinny skłonić do wizyty u lekarza w celu wyjaśnienia ich przyczyny.
Neuropsycholog Sanam Hafeez zaznacza, że każdy z nas może doświadczyć różnych niekontrolowanych, niezdarnych zachowań, takich jak potknięcie się, upuszczenie przedmiotu lub rozlanie napoju. W większości przypadków nie jest to powód do niepokoju, chyba że tego typu sytuacje występują coraz częściej.
Drugim sygnałem ostrzegawczym są nowe oznaki niezdarności, np. problem z prostym chodem, upadanie czy zmiana charakteru pisma na mniej czytelne. Warto wówczas udać się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć o swoich obserwacjach.
Trzecim sygnałem ostrzegawczym są trudności w wykonywaniu czynności, które dotąd nie sprawiały problemów, np. w utrzymaniu równowagi podczas chodzenia, stania czy ćwiczeń. Może to obejmować także trudność w utrzymaniu przedmiotów w rękach.
Przyczyny niezdarności
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nasilenia niezdarności. Mogą one być związane z poważnymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona, udar mózgu czy neuropatia.
Neurolog Sanam Hafeez uspokaja, że objawy te mogą wynikać z niedoborów, np. witaminy B12 czy magnezu. Przyczyną mogą być również nowe leki lub zmiany w ich dawkowaniu, a także naturalne procesy starzenia się organizmu.
Problemy z równowagą są dość powszechne u osób starszych i nie zawsze muszą świadczyć o poważnych schorzeniach. Jednak powinny budzić niepokój, jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak:
- silny ból głowy,
- osłabienie,
- drętwienie jednej strony ciała,
- trudności w mówieniu,
- dezorientacja,
- zaburzenia widzenia,
- zawroty głowy.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci wykonanie badań.