Tego objawu nie wolno ignorować. Lekarz poleca sprawdzić paznokcie

2024-09-10 13:37

Paznokcie mogą nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Pewien lekarz z oddziału ratunkowego, wyjaśnił, że pewien prosty test może nam podpowiedzieć czy zmagamy się z poważnymi problemami sercowo-naczyniowymi.

Tego objawu nie wolno ignorować. Lekarz poleca sprawdzić paznokcie
Autor: fot. Getty Images Tego objawu nie wolno ignorować. Lekarz poleca sprawdzić paznokcie

Paznokcie mogą powiedzieć nam naprawdę sporo o naszym stanie zdrowia. Joe Whittington, lekarz z kalifornijskiego oddziału ratunkowego, wyjaśnił, dlaczego powinniśmy zwrócić na nie uwagę.

Lekarz zwraca uwagę na ważny objaw. Warto go wyglądać

Jak wyjaśnia, jeśli naciśniemy na płytkę paznokcie i poczujemy pulsowanie, może to świadczyć, że mamy poważne problemy sercowo-naczyniowe.

Objaw ten znany jest jako puls Quinckego. Jest to wizualizacja pulsacji naczyń włosowatych po lekkim ucisku przyłożonym do szubka paznokcia. To zjawisko powiązane jest z ciężką, przewlekłą niedomykalnością aortalną.

Jak można się dowiedzieć, w badaniu fizykalnym pacjent wykazujący ten objaw, będzie miał naprzemienne zaczerwienienie i bladnięcie łożyska przy każdej pulsacji. Najlepiej obserwować go przy dobrym oświetleniu.

Jak wytłumaczył ekspert, objaw ten oznacza, że kiedy krew opuszcza serce, by trawić do ciała, znaczna jej część w rzeczywistości wraca się do serca. Skąd jednak pulsujące łożysko paznokcia?

Ekspert wytłumaczył, że dzieje się tak dlatego, że zastawki serca nie działają prawidłowo, powodując tym samym silniejsze pulsowanie w tętnicach.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Niedomykalność zastawki aortalnej. O tym warto wiedzieć

Niedomykalność zastawki aortalnej jest wadą serca odnoszącą się do nieprawidłowego zamykania się płatków zastawki aortalnej. Ta choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się tym samym do upośledzenia funkcji serca.

O przewlekłej niedomykalności mówimy, kiedy cofającą się krew prowadzi do wzrostu objętości lewej komory serca i jej przeciążenia objętościowego oraz wyrównawczego przerostu serca.

Choroba ta może być spowodowana wadą wrodzoną, uszkodzeniem zastawki w wyniku zmian zapalnych spowodowanych np. infekcyjnym zapaleniem wsierdzia oraz poszerzeniem lub uszkodzeniem aorty w wyniku: nadciśnienie tętniczego, miażdżycy czy urazu.

Przewlekła niedomykalność najczęściej przebiega przez wiele lat bezobjawowo, jednak najczęściej zgłaszające objawem jest uczucie zmęczenia. Według eksparta, objawem może być również puls Corrigana, czyli skaczące i silne tętno, które szybko narasta, a następnie się zapada.

Jeśli wada jest łagodna lub umiarkowana nie stosuje się leczenia. W innych przypadkach stosowane są dwie metody:

  • zachowawcze - leczenie farmakologiczne opierające się na lekach rozszerzających naczynia,
  • inwazyjne - leczenie polegające na operacyjnej wymianie zastawki na sztuczną.