Te objawy raka wątroby łatwo pomylić z niestrawnością. Nie ignoruj ich

2023-07-13 15:53

W większości przypadków objawy raka wątroby są mało charakterystyczne i można je przypisać innym dolegliwościom. Szczególnie tych dwóch symptomów nie warto bagatelizować – ostrzega organizacja American Society Cancer. Gdy je zauważysz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Te objawy raka wątroby łatwo pomylić z niestrawnością. Nie ignoruj ich
Autor: Getty Images Te objawy raka wątroby łatwo pomylić z niestrawnością. Nie ignoruj ich

Rak wątroby długo nie daje objawów

Co roku w Polsce raka wątroby rozpoznaje się u około 1 na 400 pacjentów. Chorują najczęściej osoby między 50. a 60. rokiem życia. To niezwykle podstępny nowotwór, ponieważ przez długi czas jego rozwoju daje o sobie znać. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć sygnałów, jakie wysyła organizm. 

Jak informuje amerykańska organizacja American Society Cancer (w skrócie: ACS), która zajmuje się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym, objawy raka wątroby najczęściej pojawiają się w zaawansowanych stadiach choroby, lecz niektóre z nich mogą ujawnić się znacznie wcześniej. Tych sygnałów nie można przeoczyć.

– Gdy dostrzeżesz niepokojące symptomy, idź do lekrza. Twój rak może zostać wykryty w porę i dzięki temu zwiększają się szanse na skuteczne leczenie – apeluje ACS. Niestety, przy rozwoju raka wątroby mogą pojawić się niejednoznaczne objawy, które można łatwo przypisać innym przypadłościom.

Dwa objawy raka wątroby

Organizacja wymienia dwa symptomy tej groźnej choroby, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  1. uczucie pełności po spożyciu małej ilości jedzenie,
  2. nudności lub wymioty.

Można je pomylić z niestrawnością, czyli z dolegliwością żołądkową, która najczęściej pojawia się po przejedzeniu. Wśród wczesnych oznak raka wątroby wymienia się także:

  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • napięcie brzucha,
  • biegunkę,
  • pobolewanie nadbrzusza,
  • zażółcenie skóry i białek oczu,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • utratę masy ciała, która nie ma związku z wysiłkiem fizycznym.

- Jeśli zauważysz u sobie jakikolwiek z tych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza. Ten zleci badania i postawi diagnozę, która umożliwi wdrożenie skutecznej metody leczenia – zaleca American Society Cancer.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba