Te objawy mogą świadczyć o raku piersi u mężczyzn. Nie wolno ich ignorować
O raku piersi u mężczyzn mówi się rzadko, bo też jest to rzadki nowotwór. Tym niemniej jednak, podobnie jak u kobiet, im wcześniej rak piersi u mężczyzn zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania. Dlatego tak ważne jest, by panowie umieli rozpoznać niepokojące objawy.
Rak piersi u mężczyzn stanowi niespełna 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi. O ile wśród kobiet liczba przypadków raka piersi wzrasta, o tyle u mężczyzn od kilkudziesięciu lat utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie.
Jak wyjaśnia dr Alexandra Haas, onkolog i radioterapeuta w Centrum Terapii Protonowej, podobnie jak w większości typów raka, tak i tu wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie - dlatego ważna jest znajomość znaków ostrzegawczych tej choroby. A to już problem - badania dowodzą, że ponad 70 proc. panów nigdy nie ogląda swoich piersi pod kątem obecności guzków i zmian mogących sugerować obecność nowotworu.
Najczęstsze objawy raka piersi u mężczyzn
Rak piersi u mężczyzn zazwyczaj daje objawy, które mężczyzna łatwo może dostrzec - pod warunkiem, że wie, na co zwracać uwagę.
Objawy, które powinny niepokoić, gdyż mogą sugerować raka piersi to:
- niebolesny guzek za brodawką sutkową - pojawia się nawet w 90 proc. przypadków raka piersi u mężczyzn
- wyciek z brodawki sutkowej (bezbarwny lub krwisty)
- wciągnięta brodawka
- ból piersi bez innych przyczyn (np. urazu lub skaleczenia)
- owrzodzenie brodawki lub skóry na piersi
- świąd skóry na piersi
- niewielkie pogrubienie skóry
- powiększenie się jednej piersi.
O raku piersi może świadczyć również powiększenie się węzłów chłonnych pod jedną pachą - wyglądają one jakby były opuchnięte.
Jak wygląda diagnostyka raka piersi u mężczyzn?
Każdy mężczyzna, który stwierdzi u siebie któryś z powyższych objawów, powinien skontaktować się z lekarzem. Badaniami, które rutynowo wykonywane są w takim przypadku, jest USG piersi lub mammografia. Niekiedy konieczne są również dodatkowe badania, np. mammografia metodą rezonansu magnetycznego.
Podstawą rozpoznania jest badanie mikroskopowe wycinka pobranego podczas biopsji. W dalszej kolejności chory, u którego stwierdzono raka piersi, ma wykonywane również badania, których celem jest ocena stopnia zaawansowania nowotworu oraz wykrycie potencjalnych przerzutów do odległych narządów - to m.in. badania klatki piersiowej (RTG, tomografia), USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej czy scyntygrafia kości.