Te choroby nasilają się nocą. Sprawdź, czy są powody do niepokoju
W nocy nasze organizmy – wbrew pozorom – nie śpią. Gdy odpoczywa umysł, ciało się regeneruje, ale też... choruje. To właśnie nocą dolegliwości bólowe mogą być odczuwane najsilniej. Nocą do głosu dochodzą też objawy, które są wyciszone za dnia. Jakie choroby mogą uaktywniać się w nocy? Sprawdzamy.
Choroby, które dają objawy nocą
Typowo nocna dolegliwość to zespół niespokojnych nóg. To zaburzenie objawia się „bieganiem” na leżąco, przymusem poruszania nogami i nieprzyjemnymi wrażeniami czuciowymi, jak napięcie, swędzenie czy mrowienie.
Podobnie jak inne nocne dolegliwości, zespół niespokojnych nóg może sprzyjać przerywaniu snu, a co za tym idzie, stałemu uczuciu zmęczenia, wyczerpania, obniżonej koncentracji, pogorszonymu samopoczuciu.
Nocny problem to bezdech senny, którego specyfika powoduje, że objawy pojawiają się w czasie snu. Pozycja leżąca sprzyja zwężeniu dróg oddechowych i ograniczeniu przepływu powietrza. Dolegliwość jest poważna i nie należy jej bagatelizować, ale wdrożyć odpowiednie leczenie.
11 najlepszych zdrowych przekąsek na późną noc
Choroby, których objawy nasilają się w nocy
Astma to choroba, której objawy mogą nasilać się w nocy. To skutek m.in. zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie nad ranem. Nocne skurcze oskrzeli oraz zaleganie śluzu w pozycji leżącej mogą powodować kaszel, świszczący oddech.
Swoją „cegiełkę” do nocnych objawów astmy mogą dokładać m.in. zanieczyszczenia roztoczami łóżka czy jego okolic, niewłaściwa temperatura czy wilgotność powietrza w sypialni (badania wykazują, że wielu Polaków lubi się nocą przegrzewać).
Choroby serca i układu krążenia, jak m.in. choroba wieńcowa, mogą powodować bóle w klatce piersiowej, które w nocy, z uwagi na zwężanie naczyń krwionośnych, mogą się nasilać. Pojawiać się może ból oraz wrażenie duszności, co często mocno niepokoi pacjentów.
Pozycja leżąca może też sprzyjać nasileniu objawów refluksu. Pieczenie w przełyku bywa tak silne, że niektóre osoby sądzą, że ma to związek z problemami kardiologicznymi. Jeśli zmagasz się z refluksem, pomocna może być dobrze dobrana dieta, odpowiednia pora ostatniego posiłku oraz ustawienie łóżka w pozycji antyrefluksowej, czyli z uniesioną do góry częścią, w której jest głowa.
Swędząca skóra w nocy - o czym świadczy
Intensywniejszy świąd nocą może być objawem zakażenia świerzbowcem. Aktywniejsze nocą są też inne pasożyty – pluskwy, które mogą powodować o tej porze bolesne ukąszenia.
Ponadto niektóre osoby z atopowym zapaleniem skóry lub innymi alergicznymi zmianami na ciele odczuwają nocą zintensyfikowane swędzenie, a przez sen nie panują nad tym, żeby się nie podrapać. Bywa, że osoby, zwłaszcza dzieci z AZS, wstają rano podrapane nawet do krwi.
CZYTAJ TEŻ: Tak rak daje o sobie znać, gdy idziesz spać. Nietypowy objaw to sygnał alarmowy