Te choroby masz wypisane na twarzy. Sprawdź, o jakich problemach ze zdrowiem świadczy nos
Wygląd różnych części naszych ciał może świadczyć o tym, w jakiej kondycji zdrowotnej jest organizm. Nie inaczej jest z nosem. Anomalie w aparycji mogą być zwiastunem szeregu schorzeń. Jaki wygląd nosa to powód do niepokoju?
O czym świadczą przebarwienia na nosie
Dan Baumgardt, starszy wykładowca w School of Physiology, Pharmacology and Neuroscience na University of Bristol, na łamach serwisu The Conversation, publikującego naukowe newsy i raporty badawcze, zamieścił tekst na temat... nosa.
Chociaż tą częścią ciała przejmujemy się zwykle tylko w obliczu kataru albo pryszcza wyeksponowanego na nosie, warto mieć na uwadze, że to niejedyne problemy, jakie może mieć nasz nos.
Trądzik różowaty może powodować przebarwienia i krostki na nosie
Oczywiście na topie problemów z nosem jest trądzik. Mniej znany od trądziku pospolitego jest trądzik różowaty. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie skóry na policzkach i na nosie, oprócz których mogą się pojawiać widoczne naczynka krwionośne oraz drobne krostki i grudki.
Trądzik różowaty spotykany jest częściej u pacjentów i pacjentek z chorobami takimi jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, podwyższone ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca.
Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Dermatolog wyjaśnia
Przyczyny przebarwień na nosie: sarkoidoza i toczeń
Sarkoidoza to choroba zapalna, która może sprzyjać powstawaniu sinawych plam, zwłaszcza w miejscach, gdzie skóra jest nieco chłodniejsza. Takie części ciała to m.in. palce, uszy oraz nos. Sarkidoza na nosie powoduje objaw zwany lupus pernio, nos wilka.
Lupus pernio to termin medyczny używany do opisania specyficznego objawu sarkoidozy, który objawia się jako przewlekłe, twarde, sinoczerwone lub purpurowe zmiany skórne. Najczęściej występują na nosie, policzkach i uszach. Zmiany te mogą mieć postać guzków lub plam
Toczeń również może powodować zmiany skórne w kształcie motyla na twarzy, obejmujące nos i policzki. Wysypka, która się pojawia, może być podobna do tej, która towarzyszy trądzikowi różowatemu. Zmiana zabarwienia skóry może też być skutkiem alergii albo atopowego zapalenia skóry.
Ponadto do przebarwień na nosie może dochodzić w przebiegu zespółu Reitera - reaktywnego zapalenie stawów, które może powodować też miejscowe zmiany zabarwienia skóry, także na nosie.
Uszkodzenie nerwu trójdzielnego a zmiany skórne nosa
Kolejną chorobą, która może powodować zmiany na nosie, m.in. owrzodzenia i trudno gojące się ranki, jest zespół troficzny nerwu trójdzielnego. To rzadki stan wywołany uszkodzeniem nerwu trójdzielnego. Powoduje m.in. zaburzenia czucia, przez co skóra jest odrętwiała, może pojawiać się mrowienie.
Powoduje ono m.in. odruchowe drapanie nosa, przyczyniając się do urazów. Nie należy mylić tej sytuacji z kompulsywnym skubaniem skóry, dermatillomanią, które również może prowadzić do obrażeń.
Nos alkoholika
To nie koniec listy schorzeń, które mogą rzutować na zabarwienie nosa. Przewlekłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i rumienia, szczególnie w okolicach nosa, co może prowadzić do tzw. nosa alkoholika.
Nowotwory skóry na nosie
Na liście problemów zdrowotnych, manifestujących się zmianami na nosie, są również takie schorzenia, jak naczyniaki, czyli łagodne nowotwory naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do zmian koloru skóry, w tym na nosie.
Wśród poważnych przyczyn takiej sytuacji, jak zaczerwienienie na nosie, wymienia się nowotwory skóry, m.in. czerniaka lub raka płaskonabłonkowego.