Taki kolor kału może świadczyć o problemach żołądkowych. Ekspertka wyjaśnia, kiedy powinien niepokoić
Wiele osób po wypróżnieniu nie zagląda do toalety. To jednak błąd, gdyż wygląd czy kolor stolca może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Tak jest zwłaszcza wtedy, gdy przybiera on nietypowy, zielony odcień. Jak wyjaśnia gastroenterolog dr Christine Lee z The Cleveland Clinic, nie wolno tego lekceważyć, ale warto również wiedzieć, że nie w każdym przypadku sygnalizuje on problemy gastryczne.
Kolor stolca, podobnie jak jego zapach, lepkość, czy konsystencja zależy od wielu czynników - przede wszystkim diety, ale też przyjmowanych leków, czy stanu zdrowia.
Normalnie kał powinien mieć brązową barwę, którą nadaje mu obecność żółci, która trawi tłuszcze. Ale w pewnych przypadkach stolec zmienia kolor na zielonkawy lub mocno zielony. Taka zmiana budzi uzasadniony niepokój i w konkretnych sytuacjach jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
Najczęstszą przyczyną zielonych stolców są zakażenia
Gastroenterolog dr Christine Lee z The Cleveland Clinic wyjaśnia, że zmiana barwy kału na zieloną może wskazywać na kilka problemów zdrowotnych dotyczących układu pokarmowego. W takim przypadku pojawiają się jednak również inne, niepokojące objawy.
Jak wyjaśniła ekspertka, takie stolce obserwowane są przy zakażeniach bakteryjnych - towarzyszą salmonellozie i infekcji wywołanej przez E.coli. Salmonelloza to powszechna choroba atakująca układ pokarmowy wywołana przez bakterie Salmonella. U chorych oprócz zielonkawej biegunki występuje również gorączka, ból brzucha, nudności wymioty. Podobne są objawy zakażenia bakterią E. coli, czyli pałeczką okrężnicy - to głównie wymioty, zielonkawe (a niekiedy krwawe) stolce, bóle brzucha i głowy, gorączka.
Zielone stolce może również powodować zakażenie norowirusami, które doprowadza do nieżytu żołądka i jelit. W tym przypadku stolce są wodniste, chory ma gorączkę, jest silnie osłabiony.
Kolejną przyczyną zmiany kału na zielonkawy może być choroba pierwotniakowa - giardioza wywoływana przez pasożyty Giardia lamblia. Choroba ta może mieć różny przebieg i nasilenie, a stolce są wodniste, cuchnące, mogą im towarzyszyć kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie. Jedną z najczęstszych przyczyn zielonych stolców jest również zespół jelita drażliwego.
Kał zmienia kolor również pod wpływem diety
Jeśli zmianie koloru stolca na zielony nie towarzyszy ból brzucha, gorączka czy wymioty, można podejrzewać, że prawdopodobnie ma ona związek z dietą. Zieleń w stolcu najczęściej pojawia się z powodu pigmentu roślinnego - chlorofilu. W przypadku spożywania dużej ilości warzyw i owoców część niestrawionej celulozy i materiału roślinnego, w którym obecny jest chlorofil, wydalana jest wraz z kałem.
Stolec może zabarwić się na zielono u osób, w których diecie pojawia się:
- dużo liściastych zielonych warzyw - jarmużu, kapusty, sałaty
- niebieskie i fioletowe owoce i warzywa - jagody, bakłażany
- zielone owoce - awokado, zielone jabłka, czy melony spadziowe
- zioła i przyprawy - w tym bazylia, kolendra, pietruszka
- pistacje
- nasiona konopii
- matcha (sproszkowana zielona herbata).
Jedną z przyczyn może być również duża ilość zielonego barwnika spożywczego (np. w wyrobach cukierniczych), w którego składzie mogą być zarówno pigmenty sztuczne, jak i naturalne - na bazie chlorofilu.
Jeśli zielony stolec związany jest z dietą, jego kolor powinien zmienić się w ciągu jednego lub dwóch dni po "wypłukaniu" źródła barwnika z organizmu.
Polecany artykuł: